Łódź: także i tutaj będą operować robotem da Vinci

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2019 10:52

Łódź będzie kolejnym ośrodkiem po Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Białymstoku, dysponującym robotem chirurgicznym da Vinci. W ocenie dr Sławomira Sobkiewicza, właściciela Kliniki Salve Medica, gdzie trafiło urządzenie, robot wart jest wydania kilku milionów złotych.

Łódź: także i tutaj będą operować robotem da Vinci
Na zdjęciu operacja z zastosowaniem robota da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu Fot. WSzS Wrocław

Robot da Vinci może być wykorzystywany m.in. do operacji urologicznych, niektórych laryngologicznych i w obrębie przełyku, a także do bariatrycznych i ginekologicznych. Z powodzeniem można stosować go w leczeniu chirurgicznym raka prostaty. Da Vinci daje szansę ultraprecyzyjnego usunięcia tkanki nowotworowej. Dzięki tej technologii dużo rzadziej dochodzi do powikłań, chory krócej leży w szpitalu, szybciej wraca do aktywności i do pracy.

Przypomnijmy, że do Polski pierwszy da Vinci trafił po jedenastu latach od pojawienia się na rynku. Pierwszą operację z jego wykorzystaniem wykonano 13 grudnia 2010 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, dzięki uporowi entuzjasty techniki robotowej prof. Wojciecha Witkiewicza, dyrektora szpitala. Zoperowano wówczas mężczyznę z nowotworem jelita grubego.

Czytaj także: System da Vinci, czyli droga przez mękę technologii robotowej

Choć robotów wykorzystywanych w medycynie jest wiele, to system da Vinci w zakresie chirurgii jest najbardziej zaawansowanym. Zamienia ruchy rąk chirurga w precyzyjne ruchy narzędzi, zapewniając niemożliwą do osiągnięcia wcześniej zręczność (możliwość ruchu narzędziami w siedmiu płaszczyznach), precyzję oraz dostęp do pola operacyjnego, eliminując przy tym całkowicie drżenie rąk.

Jednocześnie robot zapewnia operatorowi obraz pola operacyjnego w full HD w 3D z 10-krotnym powiększeniem. Dzięki temu ulega zmniejszeniu uraz operacyjny oraz możliwe jest wykonywanie operacji minimalnie inwazyjnych i to bardziej niż w przypadku standardowej laparoskopii. Za tym idzie skrócenie pobytu pacjenta w szpitalu.

Lekarze z Centrum Medycznego Salve Medica nie ukrywają, że leczenie z da Vinci jest kosztowne. Jeden zabieg to koszt 30 tysięcy złotych. Na razie umiejętności robota prezentowane są bez udziału pacjentów - skórę imituje cieniutka gąbka. W Salve Medica zapewniają jednak, że są już gotowi do leczenia z da Vinci i szukają pacjentów, którzy zechcą z tej metody skorzystać.

Więcej: lodz.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum