×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: studenci zaprojektowali łóżko dla otyłych pacjentów

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia   • 06 października 2010 10:42

Zespół studentów z czterech łódzkich uczelni zaprojektował łóżko szpitalne, które wytrzyma ciężar nawet 300 kg.

Łódź: studenci zaprojektowali łóżko dla otyłych pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podaje Gazeta Wyborcza, w ramach powołanej przez nią akcji „Dyplom na temat” powstało łóżko szpitalne dla otyłych pacjentów, które ma szansę na zdobycie patentu i pojawienie się na rynku.

W projekt stworzenia łóżka zaangażowały się: Politechnika Łódzka, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Łódzki. ASP podjęło się opracowania designu i wykonania prototypu łóżka zaprojektowanego przez studentów Politechniki, a marketingowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zajęli się opracowaniem planu wprowadzenia go do produkcji.

Do uczelni medycznej należało opracowanie założeń projektu. Zadania podjął się prof. Bogdan Modzelewski, szef Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej, Onkologicznej i Ogólnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Łóżko musiało wytrzymać duże obciążenie, a jednocześnie musiało być m.in. lekkie, stabilne, sterylne, zautomatyzowane (poruszające się w wielu płaszczyznach) i proste w obsłudze.

– W wyposażeniu szpitalnym istnieje nisza, jeśli chodzi o zaopatrzenie dla pacjentów bariatrycznych. Łóżka są wąskie, niskie, niewygodne dla pacjentów i dla lekarzy, nie wytrzymują obciążeń. Mam nadzieję, że zgodnie z celem projektu, łóżko wejdzie do produkcji i będziemy mogli wymienić stare wyposażenie na oddziale – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Modzelewski.

Projekt łóżka szpitalnego jest pracą magisterską dwóch studentów Politechniki Łódzkiej: Łukasza Adamczewskiego i Cezarego Zajkowskiego. Politechnika rozpoczęła już procedurę prowadzącą do uzyskania patentu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze