Łódź: działa nowoczesna komora hiperbaryczna

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2009 09:20

W łódzkim niepublicznym NZOZ-ie, Ośrodku Tlenoterapii Hiperbarycznej, zainstalowano nowoczesną komorę hiperbaryczną. Teraz nie trzeba będzie wozić pacjentów na badania do Warszawy czy Gdyni.

Łódzka placówka jest piątym ośrodkiem w kraju, który ma taką aparaturę. Wczoraj (1 kwietnia)z komory skorzystał pierwszy łódzki pacjent. To młody mężczyzna, ofiara wypadku, który od długich miesięcy leży na oddziale intensywnej opieki medycznej z trudno gojącymi się ranami. Jak twierdzą lekarze nie ma dla niego lepszej terapii niż zabieg w komorze - pisze Dziennik Łódzki.

- Mieliśmy naszego pacjenta wieźć na taki zabieg do Gdyni. Już był zamówiony transport lotniczy. W tym czasie okazało się jednak, że taka komora zaczyna działać w Łodzi. Dlatego jesteśmy tu jako pierwsi - mówił dr Wojciech Tkaczyński z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, który przyjechał wczoraj do ośrodka tlenoterapii razem ze swoim pacjentem.

Co leczy się w komorze hiperbarycznej?

- Wskazań medycznych jest wiele. Zatrucie tlenkiem węgla, choroba dekompresyjna, oparzenia, a także trudno gojące się rany, z którymi tak często mamy do czynienia u cukrzyków – mówi dr Krzysztof Chmiela, szef ośrodka.

Ośrodek ma podpisany kontrakt z NFZ. Właśnie dzięki niemu pacjenci będą mogły być tutaj leczone m.in. ofiary pożarów podtrute tlenkiem węgla. Jak zaznacza Krzysztofa Chmieli zabieg w komorze hiperbarycznej powoduje szybsze odtrucie takich pacjentów niż na oddziale szpitalnym.

W łodzkiej komorze hiperbarycznej jednocześnie może zmieścić się dwanaście osób. Towarzyszy im lekarz i pielęgniarka. W komorze 2,5 razy zwiększa się ciśnienie atmosferyczne i podaje chorym 100-procentowy tlen. Pacjent oddycha nim przez półtorej godziny. Takie zabiegi powtarza się od kilku do nawet 30 razy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum