Łódź: W ośrodku onkologicznym ruszy pracownia PET
31 mln zł kosztowała budowa i wyposażenie pracowni pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi. Pierwsi pacjenci pojawią się w niej w grudniu tego roku.

Jak przypomniała w rozmowie z PAP rzeczniczka szpitala Adriana Sikora, to największa inwestycja onkologiczna w 40-letniej historii placówki. Pracownia w "Koperniku" wyposażona została m.in. w cyklotron do produkcji izotopów, co eliminuje konieczność sprowadzania radioznaczników transportem lotniczym z innych ośrodków w kraju czy z zagranicy. Dzięki temu czas oczekiwania pacjentów na badania ma być krótszy, a koszt badań - niższy.
Jak informuje Sikora, cyklotron znajduje się w specjalnym bunkrze, na który został przerobiony dawny budynek działu technicznego szpitala. Ściany bunkra mają dwa metry grubości, stropy półtora metra. Drzwi do pomieszczenia, w którym stoi maszyna, ważą dwie tony. - Wszystko po to, by radioaktywne izotopy i farmaceutyki produkowane w pracowni nie przedostały się na zewnątrz - wyjaśniła Sikora.
PET to najnowocześniejsza i najbardziej precyzyjna metoda umożliwiająca m.in. zdiagnozowanie wczesnych stanów nowotworowych, sprawdzenie, czy wystąpiły przerzuty nowotworowe do innych narządów, bardzo dokładną lokalizację ogniska patologicznego w celu podjęcia specjalistycznej terapii, rozpoznanie ognisk nowotworowych w całym ciele.
Polega na podawaniu minimalnej ilości fizjologicznych molekuł (glukoza, aminokwasy) znaczonych atomami radioaktywnymi o krótkim półokresie rozpadu - nazywane są one radioznacznikiem PET. Radioznacznik podaje się pacjentowi drogą dożylną, a następnie przy użyciu detektora można ocenić różne funkcje organizmu.
W przypadku badania PET pacjent jednocześnie poddany jest badaniu tomografii komputerowej, dzięki któremu można ocenić anatomię narządu i zlokalizować precyzyjnie ewentualne ogniska nowotworowe.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)