Łódź: 7 mln zł na nowy sprzęt do radioterapii dla szpitala im. Kopernika

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2019 15:46

Blisko 7 mln zł na nowy sprzęt do radioterapii dla szpitala im. Kopernika oraz środki na zakup 6 karetek dla wojewódzkiej stacji pogotowia przekazał w środę (4 września) w Łodzi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Łódź: 7 mln zł na nowy sprzęt do radioterapii dla szpitala im. Kopernika
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych do szpitala im. Kopernika w Łodzi trafi nowoczesny sprzęt za prawie 7 mln zł, który pomoże pacjentom onkologicznym. Inwestujemy jak nigdy wcześniej nasi poprzednicy w najważniejsze elementy systemu ochrony zdrowia, aby kadra medyczna - która jest jego sercem - mogła pracować na najnowocześniejszym sprzęcie - powiedział Cieszyński na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.

Dodał, że podpisana umowa to kolejny element planu Ministerstwa Zdrowia na rzecz poprawy sytuacji onkologii. Przypomniał, że obecnie trwają prace nad Narodową Strategią Onkologiczną, które zostaną ukończone do końca listopada oraz pilotażowe wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej.

- Celem tego programu jest zaproponowanie pacjentom, którzy cierpią na nowotwory, kompleksowej opieki w placówkach znajdujących się w miejscu ich zamieszkania, koordynowanych na poziomie województwa. Oprócz tego zaproponujemy pacjentom infolinię, która pomoże im zamówić wszystkie badania i uzyskać informację na temat całego procesu leczenia. Obecnie taki pilotaż trwa w woj. dolnośląskim i świętokrzyskim, ale chcemy objąć siecią cały kraj - zaznaczył Cieszyński.

Według dyrektora Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi Wojciecha Szrajbera przekazana przez MZ kwota pozwoli na wymianę starego, nieco "zdeklasowanego" aparatu do naświetleń.

- Musimy jeszcze wydać ok. 1 mln zł na adaptację pomieszczeń, ale z tym damy sobie radę. To będzie kolejny krok na drodze poprawy sytuacji w onkologii łódzkiej, a trzeba przypomnieć, że łódzkie jest demograficznie najstarszym województwem kraju, o najwyższej zapadalności na choroby nowotworowe i o najwyższej spowodowanej nimi śmiertelności - zaznaczył.

Również w środę m.in. w Aleksandrowie Łódzkim i Piotrkowie Trybunalskim wiceminister zdrowia podpisał umowy w ramach rządowego programu wymiany ambulansów.

- Podpisujemy 6 umów dla woj. łódzkiego, ale to nie koniec, ponieważ mamy jeszcze w planach kolejne takie umowy. W ramach programu do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, ale także do szpitali w Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim trafią środki na wymianę ambulansów starszych niż 6 lat - powiedział Cieszyński.

Zastrzegł też, że w planach są kolejne zakupy karetek dla regionu łódzkiego, więc dopiero po podpisaniu wszystkich umów będzie mógł podać, ile pieniędzy przeznaczono na ten cel.

Cieszyński wyjaśnił, że od 1 kwietnia w funkcjonującym Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego odpowiedzialność za ratowanie życia spada na instytucje państwowe. W ramach programu rząd przeznaczył w tym roku 80 mln zł na wymianę 200 ambulansów w kraju. Według MZ, w pogotowiach jest obecnie ok. 600 karetek kwalifikujących się do wymiany.

- Nie chcieliśmy przeprowadzać jednego postępowania zakupowego, dlatego że praktycznie niemożliwe byłoby zaspokojenie wszystkich indywidualnych potrzeb dysponentów. Karetki trafiają do ponad 100 różnych podmiotów na terenie całego kraju, zaś historia takich dużych, centralnych zakupów sprzętu pokazuje, że efekty - co znajduje odzwierciedlenie m.in. w raportach Najwyższej Izby Kontroli - nie zawsze są takie jak oczekiwano - dodał wiceminister.

PAP - Agnieszka Grzelak-Michałowska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze