×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze ze szpitala w Olsztynie wykonali sześć nowatorskich operacji niemowląt

Autor: oprac. JKB • Źródło: TVP3 Olsztyn, PAP, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 16 sierpnia 2023 11:30

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wykonano 6 małoinwazyjnych operacji dzieci z kraniosynostozami za pomocą zindywidualizowanych sprężyn wszczepianych z użyciem neuroendoskopu.

Lekarze ze szpitala w Olsztynie wykonali sześć nowatorskich operacji niemowląt
Lekarze z Olsztyna przeprowadzili nowatorskie operacje u niemowląt. Fot. Shutterstock
  • Kraniosynostoza to wada wrodzona polegająca na przedwczesnym zarośnięciu szwów czaszkowych – wyjaśnia olsztyńska placówka
  • Dzięki nowoczesnej metodzie specjaliści są w stanie za pomocą specjalnych sprężyn przywrócić czaszkę dziecka do pierwotnego kształtu
  • Lekarze korzystają m.in. z druku 3D i wirtualnej rzeczywistości, a zabiegi trwają od 20 do 30 minut, natomiast blizna po zabiegu ukryta jest pod włosami operowanych dzieci

Lekarze ze szpitala w Olsztynie wykonali sześć nowatorskich operacji niemowląt

Dotychczas w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzono 6 małoinwazyjnych operacji dzieci z kraniosynostozami za pomocą zindywidualizowanych sprężyn, a nowoczesna metoda pozwala na przywrócenie czaszki dziecka do pierwotnego kształtu.

Jak wyjaśnia TVP3 Olsztyn, podobne operacje kilkanaście lat temu trwały od 4 do 6 godzin, lekarze musieli też wyobrazić sobie każdy ruch wykonany na bloku. Obecnie planując operację, wykorzystują druk 3D, szablony i wirtualną rzeczywistość, a sprężyny projektowane są na miarę każdego małego pacjenta. Co więcej, z wyjaśnień placówki wynika także, że zabiegi trwają 20-30 minut, ograniczają się do niewielkiego nacięcia - blizna po zabiegu ukryta będzie pod włosami operowanych dzieci.

Zabiegi zostały przeprowadzone w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży kierowanej przez prof. dr hab. n. med. Dawida Larysza.

- Sprawdzamy opór kości jesteśmy w stanie zaplanować, z której strony ma być ta sprężyna, z drugiej strony, jaka siła rozpychająca będzie optymalna dla tego konkretnego dziecka, ale również w tym samym miejscu. Zdarza się tak, że kiedy implantujemy dwie sprężyny, to one są różne, bo ta konkretna czaszka - tego konkretnego dziecka - właśnie tego wymaga – wyjaśnił dla TVP3 Olsztyn prof. dr hab. n. med. Dawid Larysz.

To jedyne miejsce w Polsce, w którym stosuje się zindywidualizowane sprężyny w leczeniu maluchów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum