Lekarze pokazali zdjęcia sal operacyjnych. "Można otworzyć muzeum medycyny"

Autor: oprac. MP • Źródło: Twitter/Rynek Zdrowia25 września 2022 13:15

"Nie działa, przerywa, czyli działa - nie działa, też nie działa". Tak podpisane gniazdka elektryczne w jednej z sal operacyjnych sfotografował lekarz. Medycy pokazali, jakie warunki panują na blokach.

  • Lekarz udostępnił zdjęcie poniszczonych gniazdek elektrycznych w jednej z sal operacyjnych, które wywołało burzę w środowisku
  • - Będzie za to więcej lekarzy z nowo powstałych wydziałów lekarskich, na których nie ma ani niezbędnego zaplecza, ani kto uczyć medycyny, bo dopiero rekrutowana jest kadra nauczycielska - skomentowało Porozumienie Chirurgów Skalpel
  • - W jednym z największych miast w Polsce można było otworzyć muzeum medycyny - wspomina była wiceszefowa Porozumienia Rezydentów Anna Bazydło

Fatalne warunki na salach operacyjnych. Lekarze pokazali zdjęcia

- Polska ochrona zdrowia w pigułce - napisał na Twitterze lekarz zamieszczając zdjęcie zniszczonych gniazdek elektrycznych w jednym ze szpitali.

Wpis wywołał dyskusję w środowisku. - Będzie za to więcej lekarzy z nowo powstałych wydziałów lekarskich, na których nie ma ani niezbędnego zaplecza, ani kto uczyć medycyny, bo dopiero rekrutowana jest kadra nauczycielska - skomentowało Porozumienie Chirurgów Skalpel.

- Dramat. Przecież to wymaga elementarnie prostej naprawy - skomentował Robert Mołdach, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta. 

- Nie o brak pieniędzy chodzi. Tylko o naganną kulturę bezpieczeństwa. Tu nie pomoże żaden system zgłaszania zdarzeń do Rzecznika Praw Pacjenta, wskaźniki ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, czy wreszcie nadzór nad "jakością" NFZ. Tylko metodyczna systemowa praca nad kulturą - dodał.

- To nie ochrona zdrowia, ale wstyd dla dyrekcji i osoby zarządzającej w takiej placówce. Tak jak nie system leczy, ale lekarz - ocenił dr Michał Chudzik.

"W jednym z największych miast w Polsce można było otworzyć muzeum medycyny"

- Jak podłączyć respirator - proste, podłączyć do gniazdka. No więc: więcej lekarzy nie pomoże, rozdawanie kompetencji lekarzy innym zawodom nie pomoże. Niezbędne remonty już lub wyniesienie szpitali do nowoczesnych budynków z infrastrukturą, która uniesie nadaną funkcję - podkreśliła Anna Bazydło.

Była wiceszefowa Porozumienia Rezydentów podzieliła się również wspomnieniami.

- Tak 3 lata temu wyglądała sala operacyjna oddziału klinicznego o najwyższej referencyjności - zajmującego się najtrudniejszymi przypadkami. W jednym z największych miast w Polsce. Można było otworzyć muzeum medycyny - napisała zamieszczając zdjęcie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum