Legnica: neurochirurgia ma nowoczesny mikroskop

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2010 10:29

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny wzbogacił się o nowoczesny mikroskop do operacji neurochirurgicznych i otolaryngologicznych.

W technikach mikroskopowych i ich zastosowaniu w medycynie też dokonuje się ogromny postęp.

Mikroskop kosztował 300 tys. zł i został zakupiony ze szpitalnych funduszy. Waży ponad 200 kilogramów, ma specjalne hydrauliczne i sterowane elektronicznie ramiona, na których zawieszony jest zestaw mikroskopowy. Taka konstrukcja umożliwia obserwację pola operacyjnego z różnych pozycji i pod różnymi kątami.

– Na oddziale wykonujemy ponad 200 operacji, które wymagają powiększenia obrazu operowanego miejsca. Sprzęt trafił na oddział kilka dni temu, uczymy się na nim pracować. Będzie wykorzystywany szczególnie przy operacjach guzów mózgu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Władysław Dacko, ordynator oddziału neurochirurgicznego.

Mikroskop daje trójwymiarowy obraz pola operacyjnego. Dwie pary okularów umożliwiają podgląd nie tylko chirurgowi prowadzącemu operację, ale też jego asystentowi. Pozostali członkowie zespołu operacyjnego mogą oglądać obraz z mikroskopu na specjalnym 23-calowym monitorze.

W 2010 r. legnicka neurochirurgia wzbogaciła się już też w klamrę Mayfielda, urządzenie do unieruchomienia głowy pacjenta podczas zabiegu oraz tytanowe klipsy, wykorzystywane podczas operacji tętniaków. Za ich pomocą izoluje się osłabione framenty tętnic.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum