Legionowo: kriokomora nie tylko dla żołnierzy

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2013 15:29

Rozpoczął się pierwszy turnus zabiegów prowadzonych w kriokomorze należącej do Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej (WSPL) w Legionowie. Zakup kriokomory był możliwy dzięki wsparciu MON i dotacji, którą przyznał przychodni Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia.

Legionowo: kriokomora nie tylko dla żołnierzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- To jedyna tego typu aparatura w Legionowie i powiecie legionowskim. Budowa trwała od grudnia 2012 r. do czerwca br. Z zabiegów mogą korzystać zarówno żołnierze, jak i osoby cywilne - informuje nas ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

Dodaje, że kriokomora stanowi element dziennego oddziału rehabilitacji i balneologii (pierwsi pacjenci skorzystali z niej 5 lipca). Przy wsparciu finansowym MON podjęte zostały działania zmierzające do rozszerzenia świadczeń z zakresu rehabilitacji ogólnoustrojowej. Dzięki wyposażaniu zakładu rehabilitacji w nowoczesny sprzęt powstaje oddział krioterapii z zapleczem poradni kardiologicznej. Otwarcie planowane jest jeszcze w sierpniu.

Od kilku lat WSPL w Legionowie, we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie, bierze czynny udział w realizacji "Programu profilaktyki chorób układu krążenia w Siłach Zbrojnych RP". Przebadano około 1500 żołnierzy i pracowników cywilnych w 12 jednostkach wojskowych, włączając do Programu ponad 900 żołnierzy. W roku 2010 i 2011 wykonano dwukrotnie więcej badań profilaktycznych niż przewidywały umowy.

Legionowska placówka uczestniczy w realizacji projektu rozwoju garnizonu w latach 2013-2022, który zakłada ułatwienie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz unowocześnienie wyposażenia przychodni w aparaturę diagnostyczną. Z przychodni mogą korzystać żołnierze jednostek wojskowych stacjonujących w regionie, ich rodziny oraz osoby objęte powszechnym ubezpieczeniem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum