Łęczna: w oparzeniówce testują superlaser

Autor: Rynek Zdrowia • • 28 października 2010 13:13

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej wypożyczyło nowoczesny laser diagnostyczny do oceny ran oparzeniowych.

Łęczna: w oparzeniówce testują superlaser
Oddział oparzeniowy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej, dzięki staraniom samych lekarzy, wypożyczył od producenta laser do diagnostyki ran oparzeniowych.

– Znalazłem ogłoszenie w internecie i powiedziałem o tym kolegom, a oni skontaktowali się z producentem i doprowadzili sprawę do finału – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl profesor Jerzy Strużyna, kierownik Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń będzie używać lasera tylko do 15 listopada, kiedy to urządzenie zostanie zwrócone producentowi.

‒ Testujemy urządzenie od 11 października i przebadaliśmy cały oddział. Takich laserów jak ten jest tylko 25 w całej Europie. W Polsce to jedyne urządzenie tego typu ‒ wyjaśnia profesor Strużyna.

Laser wykorzystuje efekt Dopplera i z dużą dokładnością mierzy przepływy w ranie oparzeniowej, dzięki czemu można ustalić, czy rana jest na tyle głęboka, że musi być operowana, czy też zagoi się bez interwencji chirurgicznej. Urządzenie jest całkowicie bezpieczne dla pacjentów.

Producent daje laserowi 95 proc. efektywności diagnozy. Prof. Strużyna zgadza się z tą oceną. Jego zdaniem, stosując laser, rzeczywiście można bardzo precyzyjnie ustalić stan rany.

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Szpitalu Powiatowym w Łęcznej działa od ponad roku. Placówka ma 17 łóżek oparzeniowych oraz 14 łóżek chirurgii rekonstrukcyjnej. Sześć łóżek oparzeniowych posiada pełne wyposażenie anestezjologiczne. W Centrum można leczyć nawet ciężkie oparzenia (chemiczne i elektryczne) i odmrożenia, a także przeprowadzać operacje rekonstrukcyjne po urazach.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum