Lada moment rusza szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP09 listopada 2021 14:09

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował na briefingu prasowym, że w najbliższych dniach zostaną uruchomione dwa, kolejne szpitale tymczasowe. Już 10 listopada ruszy placówka jednoimienna w Płocku.

Izba przyjęć szpitala na Stadionie Narodowym w marcu 2021. Fot. PAP/Andrzej Lange
  • Wiceszef resortu zdrowia przekazał podczas konferencji prasowej, że cały czas baza łóżek jest stale poszerzana o dodatkowe oddziały covidowe oraz miejsca dla pacjentów zakażonych koronawirusem
  • Poinformował również, że na modernizację instalacji szpitalnych w całej Polsce zostało przeznaczonych kilkaset mln zł z funduszu covidowego
  • - 10 listopada rusza szpital tymczasowy w Płocku, a prawdopodobnie w połowie listopada uruchomimy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym - dodał Kraska

Kraska: baza łóżkowa jest poszerzana

W czasie konferencji prasowej 9 listopada wiceszef MZ powiedział, że cały czas baza łóżek w szpitalach jest powiększana o dodatkowe oddziały covidowe oraz łóżka przeznaczone dla pacjentów z COVID-19. Zgodnie z oficjalnymi danymi z poniedziałku w szpitalach przebywa 11 010 osób z COVID-19, w tym 914 chorych podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano aktualnie 16 570 łóżek i 1 477 respiratorów. W skali kraju wolnych pozostaje, więc 5 560 łóżek covidowych i 563 respiratorów.

- W najbliższych dniach ta baza będzie powiększona do 20 tys. - zapowiedział Kraska. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Szpital Południowy w Warszawie ma 300 łóżek covidowych, a przyjął 80 pacjentów.

Czytaj: Kolejki karetek przed SOR-ami i brak łóżek? Wiceminister oskarża szpitale

Kolejki karetek przed SOR-ami i brak łóżek? Wiceminister oskarża szpitale

Kraska obwinia szpitale. Medycy odpowiadają: "Może by tak zająć się zarządzaniem epidemią?"

 

Problemy z tlenem w szpitalach

- Leczenie koronawirusa opiera się głównie na podawaniu tlenu w różnej postaci - czy to będzie tlen podawany niskociśnieniowy na maskę, czy wysokociśnieniowy przepływowy, a więc z wykorzystaniem respiratorów. W związku z tym od początku pandemii zużycia tlenu jest bardzo duże"- powiedział Kraska.

Poinformował, że na modernizację instalacji szpitalnych w całej Polsce zostało przeznaczonych kilkaset mln zł z funduszu covidowego.

- Dziwi mnie, że szpitale warszawskie nie występowały o te fundusze na modernizację swojej infrastruktury, jeżeli wiedziały, że mogą do nich trafić pacjenci, którzy wymagają dodatkowych ilości tlenu - powiedział wiceminister zdrowia.

Zarówno Szpital Południowy w Warszawie jak i Szpital Praski argumentują, że są niedostosowane do takiej ilości zapotrzebowania tlenu dla swoich pacjentów.

Wiceminister Kraska oświadczył, że w tej chwili w województwie mazowieckim są tzw. banki tlenowe, które są gotowe do przekazania tlenu do tych szpitali. "Zdarzają się awarie, więc nie możemy sobie pozwolić, żeby pacjenci pozostali bez dostępu do tlenu, a zatem możliwość dostarczenia tlenu mamy" - zapewnił wiceszef MZ.

Czytaj: Kraska obwinia szpitale. Medycy odpowiadają: "Może by tak zająć się zarządzaniem epidemią?"

W połowie listopada ruszy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

Zapowiedział, że zostanie uruchomiony kolejny szpital tymczasowy na Mazowszu.

- 10 listopada rusza szpital tymczasowy w Płocku, a prawdopodobnie w połowie listopada uruchomimy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Potrzeba nam ok. 2 tygodni. Infrastrukturę możemy przywrócić szybciej, natomiast dużo więcej czasu potrzeba na zgromadzenie personelu medycznego - wyjaśnił Kraska. 

Z kolei rzecznik resortu zdrowia w porannej audycji Radia Plus (9 listopada), potwierdził te doniesienie. Dodał, że obecnie otwartych jest 18 szpitali tymczasowych. Poinformował również o dalszych planach resortu.

- Otwieramy wkrótce szpital w Płocku i jeszcze w tym miesiącu zostanie uruchomiony Szpital Narodowy - mówił rzecznik MZ. Dodał ponadto, że resort szykuje dwa kolejne szpitale tymczasowe.

Czytaj: Rzecznik MZ: 70 proc. nadmiarowych zgonów. "Epidemia uderzyła w schorowane społeczeństwo"

Nowe wynagrodzenie pielęgniarek i nowy podział na grupy. Co się zmieni?

W listopadzie kolejne spotkanie Zespołu Trójstronnego z MZ. Będzie o jakości i Krajowej Sieci Onkologicznej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum