Kraków: szpital im. Jana Pawła II prosi o wsparcie dotyczące sprzętu do walki z COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2020 14:51

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II apeluje o pomoc i wsparcie finansowe przy zakupie aparatów do donosowej tlenoterapii wysokoprzepływowej. Aparaty te - tańsze niż respiratory - ratują życie pacjentów z COVID-19, lecząc niewydolność oddechową.

Kraków: szpital im. Jana Pawła II prosi o wsparcie dotyczące sprzętu do walki z COVID-19
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rzeczniczka prasowa Szpitala im. Jana Pawła II Edyta Gajewska poinformowała PAP, że wiosną dzięki darowiznom kupione zostały środki ochrony osobistej dla personelu medycznego, nowoczesny aparat do szybkich testów w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 i przenośny respirator.

- Teraz stanęliśmy przed koniecznością kupienia specjalistycznych aparatów do donosowej tlenoterapii wysokoprzepływowej. Już sześć naszych oddziałów zostało przekształconych w covidowe. Potrzebujemy przynajmniej kilka takich aparatów na każdym z tych oddziałów - podkreśla Gajewska. - To niewyobrażalnie trudna sytuacja dla personelu medycznego, jeśli wiedzą, że mogliby pomóc chorym, ale nie mają takiej możliwości z powodu braku sprzętu - dodała.

Szpital dysponuje obecnie dziesięcioma takimi urządzeniami, są używane na trzech oddziałach intensywnej opieki medycznej. Placówka chce kupić kolejnych 20 aparatów. Jak podkreśla ordynator II Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr n. med. Mirosław Ziętkiewicz ich zastosowanie mogłoby uchronić wielu pacjentów z COVID-19 przed pogorszeniem stanu i koniecznością pobytu na OIOM-e.

- Przy długotrwałym stosowaniu tlenoterapii i przy zwiększającym się zapotrzebowaniu na tlen wynikającym z uszkodzenia płuc czynnikami chorobotwórczymi, a taki wpływ ma właśnie COVID-19 - niskoprzepływowe systemy dostarczania tlenu nie są wystarczające. W przeszłości wielu pacjentów w takiej sytuacji musiało być poddanych intubacji i podłączeniu do respiratora. Aktualnie dysponujemy metodą, która może temu często zapobiec - to wysokoprzepływowa terapia oddechowa - tłumaczy dr Ziętkiewicz.

Aparat składa się ze specjalnego nawilżacza, generatora przepływu, specjalnej, ogrzewanej rury, którą dostarczana jest mieszanina oddechowa oraz bardzo delikatnych, silikonowych wąsów, które zakłada się do nosa pacjenta. Mieszanina oddechowa jest równocześnie ogrzewana i nawilżana. Ważny jest wysoki przepływ tlenu: od 20 do 60 a nawet 80 litrów na minutę, zależnie od modelu aparatu. Taki przepływ ułatwia eliminację dwutlenku węgla i zmniejsza wysiłek oddechowy pacjenta.

Szpital prosi o wpłaty na specjalnie uruchomione konto do darowizn: 78 1240 4722 1111 0000 4849 1484 z dopiskiem: tlenoterapia COVID-19.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum