Kraków: szpital dziecięcy zyskał nowoczesny aparat RTG, terminy na badania są krótkie

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2019 11:55

Nowoczesny aparat RTG o wartości 1,8 mln zł trafił do Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. To jedyne takie urządzenie w Małopolsce. Jest to dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kraków: szpital dziecięcy zyskał nowoczesny aparat RTG, terminy na badania są krótkie
Nowego aparatu RTG prezentuje Aldona Jarosz, kierownik Pracowni RTG w Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika w Krakowie. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje krakowski szpital, aparat RTG japońskiej firmy Shimadzu charakteryzuje się ultradokładną jakością badań. Oprogramowanie "Slot Radiography" umożliwia projekcje kończyn dolnych, kręgosłupa i całego ciała bez jakichkolwiek zniekształceń geometrycznych. Co istotne, redukcja dawki promieniowania jest znaczna - zwłaszcza w badaniach kontrastowych (np. przewodu pokarmowego czy układu moczowego).

- Najnowocześniejsza technologia obrazowania - tomosynteza niskodawkowa - umożliwia uzyskanie i przeglądanie wysokiej jakości cyfrowych obrazów wielowarstwowych u pacjentów leżących, jak również stojących w celu wizualizacji części, która była niewidoczna w konwencjonalnej radiografii zwykłej, przy dawce o małym narażeniu - tłumaczy kierownik Pracowni RTG w Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika lek. Aldona Jarosz, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.

Funkcja tomosyntezy niskodawkowej stosowana jest w badaniach ortopedycznych, reumatologicznych,  urograficznych i pulmonologicznych. Tomosynteza pozwala na uzyskanie obrazów zmian onkologicznych i ortopedycznych o ultra wysokiej rozdzielczości (4 razy większej rozdzielczości i 10 razy mniejszej dawce w porównaniu z obrazowaniem w tomografii komputerowej).

Szpital podaje, iż z nowego aparatu RTG może skorzystać w ramach NFZ każde dziecko, na podstawie skierowania od swojego lekarza. Badania wykonywane są w pracowni RTG Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika przy ul. Strzeleckiej 2 w Krakowie (centrum miasta).

Terminy ustalane są z dnia na dzień, nie ma ryzyka długiego oczekiwania na termin badania.  

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum