Kraków: szpital dziecięcy kupił nowy ultradźwiękowy nóż

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2020 16:59

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu otrzymał w czwartek (16 stycznia) nowy ultradźwiękowy nóż do usuwania tkanek nowotworowych z mózgu, wątroby, tarczycy i trzustki. To urządzenie absolutnie najnowszej generacji - mówił kierownik Oddziału Neurochirurgicznego prof. Stanisław Kwiatkowski.

Fot. Fotolia

Nóż ultradźwiękowy - CUSA (Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator) - którego do tej pory używali neurochirurdzy w Prokocimiu, miał dziewięć lat i po tak długim okresie eksploatacji musiał być wymieniony, bo od jego niezawodności zależy skuteczność bardzo trudnych operacji dzieci z chorobami onkologicznymi.

- Zaletą nowego urządzenia jest to, że można działać bardzo precyzyjnie i maksymalne oszczędnie wobec tkanek zdrowych. Za pomocą tego noża usuwa się chore tkanki z narządów miąższowych - mózgu, ale też wątroby, tarczycy, trzustki i węzłów chłonnych przykręgosłupowych - mówił dziennikarzom prof. Stanisław Kwiatkowski. Dodał, że pierwszy taki nóż szpital nabył w 2002 r., kolejny w 2010 r., ten po dziewięciu latach.

Dodał, że nowe urządzenie ma lepsze parametry od poprzednich i, co ważne dla prowadzących operację, ma niezwykle lekką rączkę, co zmniejsza zmęczenie ręki, ogranicza możliwość drżenia i wykonywania niecelowych ruchów.

- Urządzenie jest znacznie łatwiejsze w obsłudze. Możemy sterować siłą wysyłanych ultradźwięków i siłą odsysania - ocenił prof. Kwiatkowski.

Rocznie w Prokocimiu przy użyciu tego sprzętu wykonywanych jest ok. 40-50 operacji. Nowotwory mózgu stanowią 22 proc. nowotworów diagnozowanych u dzieci.

Część pieniędzy na zakup ultradźwiękowego noża - 225 tys. zł - zebrano podczas ubiegłorocznego 8. Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco. Ponieważ urządzenie kosztowało prawie pół miliona wsparcia udzieliła także Fundacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie "O zdrowie dziecka", która przeznaczyła na ten cel prawie 140 tys. z 1 proc. podatku.

Pozostałe 100 tys. zł z pochodziło z subkonta neurochirurgii w Fundacji "O zdrowie dziecka", na które wpływały pieniądze ze zbiórek i akcji charytatywnych zorganizowanych przez rodzinę i przyjaciół Wiktorii - pacjentki Oddziału Neurochirurgii.

Dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego prof. Krzysztof Fyderek dziękował wszystkim darczyńcom - obu fundacjom i osobom przekazującym 1 proc. podatku.

- Dla nas to ogromne wsparcie. Mamy świetnych specjalistów, którzy mają ogromne umiejętności i dzięki temu sprzętowi mogą je wykorzystać - powiedział prof. Fyderek.

Po ośmiu dotychczasowych Biegach Charytatywnych Fundacja Tesco przekazała na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie 1 mln 272 tys. zł. Dzięki temu udało się wyremontować szpitalne oddziały i kupić sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. W biegach uczestniczyło ok.10,5 tys. biegaczy, którzy przebiegli w sumie blisko 76 tys. km.

- Każdy wspólnie przebiegnięty kilometr, każda dodatkowa atrakcja podczas biegu, to była cegiełka dołożona do pomocy pacjentom szpitala. Dziękuję wszystkim darczyńcom, partnerom, wolontariuszom, mieszkańcom Krakowa i okolic oraz pracownikom naszej firmy za to, że są chętni, by nieść pomoc - podkreślił dyrektor zarządzający Tesco Polska Martin Behan.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum