Kraków: nowoczesny spektrometr w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2011 17:44

Pomiar pierwiastków promieniotwórczych w całym ciele człowieka umożliwia spektrometr działający w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Kraków: nowoczesny spektrometr w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN
Zainstalowane w IFJ PAN urządzenie to jeden z dwóch takich spektrometrów w Polsce - drugi znajduje się w Świerku koło Otwocka.

- Nasz aparat ma służyć przede wszystkim pacjentom. Może być wykorzystywany do pomiarów u osób, które z powodów zawodowych są narażone na oddziaływanie wysokoaktywnych materiałów, np. u pracujących przy wytwarzaniu izotopów do celów medycznych lub dozujących je pacjentom - mówił we wtorek (28 czerwca) podczas sesji naukowej prof. Jerzy W. Mietelski, kierownik Zakładu Fizykochemii Jądrowej w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN.

Spektrometr może być też pomocny w badaniach, mających na celu ustalenie ogólnego poziomu skażeń wewnętrznych w populacji polskiej.

Dotychczas krakowski "licznik" wykorzystano do pomiarów substancji promieniotwórczych u kilkunastu osób, w tym u czterech, które przebywały w Japonii po marcowym tsunami i awarii w elektrowni atomowej Fukushima I. 

- Najwyższa stwierdzona przez nas wartość jodu 131 wynosiła 215 bekereli. Pomiar przeprowadzono po ośmiu dniach od wyjazdu pacjentki z Japonii - mówiła dr Renata Kierepko z Zakładu Fizykochemii Jądrowej IFJ PAN. Według naukowców nie były to wartości groźne dla pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum