Kraków: nowoczesny aparat USG od darczyńców dla okulistyki w "Żeromskim"

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2019 12:33

Krakowska huta ArcelorMittal Poland i Hutnicza Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej przekazała oddziałowi okulistycznemu w "Żeromskim" nowoczesny aparat USG o wartości 125 tys. zł. Sprzęt ma znacznie podnieść jakość diagnozowania i leczenia dzieci oraz dorosłych. To już kolejny dar nowohuckich darczyńców.

Kraków: nowoczesny aparat USG od darczyńców dla okulistyki w "Żeromskim"
Sprzęt ma znacznie podnieść jakość diagnozowania i leczenia Fot. Archiwum

Aparat do USG ma szerokie zastosowanie w różnych obszarach diagnostycznych. Wyposażony w kilka głowic pozwala na doskonałą wizualizację struktur gałki ocznej i oczodołu, gwarantuje szybkie i trafne postawienie diagnozy oraz skuteczne leczenie - przekazuje w komunikacie Anna Górska za Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Jak wyjaśnia dr Małgorzata Woś, ordynator oddziału okulistyki, przy użyciu nowego sprzętu będzie można diagnozować liczne patologie w obrębie ciała szklistego, siatkówki oraz nerwu wzrokowego. Przydatny jest on także w monitorowaniu stanów takich jak krótkowzroczność u dzieci i młodzieży czy pęczniejąca soczewka u osób starszych.

Do aparatu USG podłączona jest również specjalna głowica biomikroskopowa, która emituje skondensowaną wiązkę ultradźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości. Ultrabiomikroskopia jest niezastąpionym, nowoczesnym badaniem przedniego odcinka oka, pozwala na diagnostykę zmian chorobowych niewykrywalnych przez inne typy aparatury i uzyskanie rzeczywistych obrazów.

Wykorzystywana jest przy zmianach pourazowych, guzach przedniego odcinka, jaskry, zmian w obrębie soczewki. Umożliwia diagnostykę chorób obejmujących ten odcinek gałki ocznej, które nie są możliwe w wykryciu z wykorzystaniem innych metod.

Krakowska huta ArcelorMittal Poland od lat wspiera Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego. W ciągu ostatniej dekady przekazała na ten cel łącznie 200 tys. zł. Dzięki tym funduszom kupiono dla oddziału okulistycznego laser diodowy do fotokoagulacji z lampą szczelinową oraz zamontowano system monitoringu szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum