Kraków: nowoczesny aparat USG dla oddziału okulistyki

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2019 14:54

Huta ArcelorMittal Poland i Hutnicza Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej przekazały Oddziałowi Okulistycznemu Szpitala Specjalistycznego w Krakowie nowoczesny aparat USG o wartości 125 tys. zł. Sprzęt znacznie podniesie jakość diagnozowania i leczenia dzieci oraz dorosłych.

Kraków: nowoczesny aparat USG dla oddziału okulistyki
Fot. Szpital Specjalistyczny w Krakowie (materiały prasowe)

USG zakupione dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland jest sprzętem najwyższej klasy, ma szerokie zastosowanie w różnych obszarach diagnostycznych. Wyposażony w kilka głowic pozwala na doskonałą wizualizację struktur gałki ocznej i oczodołu, gwarantuje szybkie i trafne postawienie diagnozy oraz skuteczne leczenie.

- Przy użyciu nowego sprzętu będziemy mogli diagnozować liczne patologie w obrębie ciała szklistego, siatkówki oraz nerwu wzrokowego - mówi Małgorzata Woś, ordynator Oddziału Okulistyki w „Żeromskim”. - Przydatny jest też w monitorowaniu stanów takich jak krótkowzroczność u dzieci i młodzieży czy pęczniejąca soczewka u osób starszych - dodaje.

Do aparatu USG podłączona jest również specjalna głowica biomikroskopowa, która emituje skondensowaną wiązkę ultradźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości. Ultrabiomikroskopia jest niezastąpionym, nowoczesnym badaniem przedniego odcinka oka, pozwala na diagnostykę zmian chorobowych niewykrywalnych przez inne typy aparatury i uzyskanie rzeczywistych obrazów. Wykorzystywana jest przy zmianach pourazowych, guzach przedniego odcinka, jaskry, zmian w obrębie soczewki. Umożliwia diagnostykę chorób obejmujących ten odcinek gałki ocznej, które nie są możliwe w wykryciu z wykorzystaniem innych metod.

- Oprócz operacji usunięcia zaćmy, wprowadzamy nowe techniki i zabiegi operacyjne (witrektomie, zabiegi przeciwjaksrowe, iniekcje doszklistowe. Jako jedyni w regionie i nieliczni w kraju wprowadziliśmy zabieg laserowego leczenia niedrożności dróg łzowych u dzieci i dorosłych w ramach kontraktu NFZ - zaznacza dr Woś.

Krakowska huta ArcelorMittal Poland od lat wspiera Szpital Specjalistyczny w Nowej Hucie. W ciągu ostatniej dekady przekazała na ten cel łącznie 200 tys. zł. Dzięki tym funduszom zakupiono już dla Oddziału Okulistycznego laser diodowy do fotokoagulacji z lampą szczelinową oraz zamontowano system monitoringu szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum