Kraków: nowoczesny aparat RTG w Szpitalu Dziecięcym jest niedostępny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2020 19:11

Nowoczesny aparat RTG w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie - wart 1,8 mln zł dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - jest niedostępny dla większości dzieci i młodzieży z ośrodków zewnętrznych (niehospitalizowanych w szpitalu).

Kraków: nowoczesny aparat RTG w Szpitalu Dziecięcym jest niedostępny
Nowy aparat RTG prezentuje Aldona Jarosz, kierownik Pracowni RTG w Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika w Krakowie. Fot. Materiały prasowe.

- Rodzice dzwonią do nas prawie codziennie z prośbą o rejestrację dziecka na badanie RTG, a my musimy odmawiać z powodu braku umowy z ośrodkiem - podkreśliła kierownik pracowni RTG w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie Aldona Jarosz.

Aby dziecko niehospitalizowane w szpitalu mogło przejść badanie RTG, potrzebuje nie tylko skierowania od lekarza - ośrodek, z którego jest skierowanie, musi mieć podpisaną stosowną umowę ze szpitalem. Pacjenci kierowani na badanie RTG nie płacą za nie – badanie refunduje ośrodek zawierający umowę ze szpitalem.

Lecznica skierowała ofertę badania do ok. 170 placówek, a współpracę z nim podjęło tylko 11. Teraz placówka zaapelowała do rodziców, aby informowali ośrodki, w których otrzymują skierowanie, o możliwości zawarcia stosownej umowy ze szpitalem św. Ludwika.

- Oferujemy jeden z najnowocześniejszych takich sprzętów na świecie, dedykowany dzieciom, i informujemy o tym - powiedział zastępca dyrektora Szpitala św. Ludwika Piotr Staszak. Według przekazanych przez szpital informacji, terminy badań są krótkie, a placówka dziennie wykonuje do pięciu badań (zewnętrznych, czyli pacjentów niehospitalizowanych) aparatem RTG, podczas gdy mogłoby ich być ok. 30.

Nowoczesny, wart 1,8 mln zł sprzęt, dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dedykowany jest specjalnie pacjentom pediatrycznym - ze względu na bardzo wysoką jakość obrazu przy ultra niskiej dawce promieniowania.

Szpital od miesiąca dysponuje również nowoczesnym tomografem komputerowym, dostosowanym dla najmłodszych. W tym przypadku procedura przyjęcia pacjenta na badanie jest prostsza, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia bezpośrednio finansuje wykonanie badań TK - w tym celu wystarczy jedynie skierowanie lekarskie.

Czytaj: Kraków: szpital dziecięcy zyskał nowoczesny aparat RTG, terminy na badania są krótkie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum