Kraków: dodatkowa "para rąk" dla ratownika
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe wzbogaciło się o kolejne urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej LUCAS2. Sprzęt pomaga w codziennej pracy zespołowi P13 z Mogilan.

Tego typu urządzenia wykorzystywane są nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego, także w szpitalach. W województwie małopolskim pracują w szpitalach w Krakowie, Gorlicach, Oświęcimiu, Wadowicach, Tarnowie, w Nowym Sączu i Nowym Targu. - Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund - mówi Rafał Baczyński, ratownik medyczny zespołu P13 z Mogilan.
Baczyński podkreśla, że LUCAS, w przeciwieństwie do człowieka, nigdy się nie męczy. Zawsze zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości. Ręcznie nie da się utrzymać takiego tempa.
- Można powiedzieć, że to dodatkowa para rąk do pomocy. Doceniamy przede wszystkim to, że w czasie, kiedy urządzenie wykonuje masaż serca, lekarze czy ratownicy mogą spokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi - dodaje ratownik.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)