Kraków: 12 dodatkowych aparatów do tlenoterapii trafi do szpitala im. Jana Pawła II

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2020 21:51

12 dodatkowych aparatów do donosowej tlenoterapii wysokoprzepływowej trafi do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II - podała w środę (18 listopada) placówka. Wsparcie w zakupie sprzętu potrzebnego m.in. w leczeniu pacjentów z COVID-19 zadeklarowali wojewoda małopolski i urząd marszałkowski.

Kraków: 12 dodatkowych aparatów do tlenoterapii trafi do szpitala im. Jana Pawła II
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Krakowski szpital poinformował w komunikacie, że aparaty do donosowej tlenoterapii wysoko przepływowej posłużą do leczenia pacjentów chorych na COVID-19, a także tych, którzy zmagają się z innymi ciężkimi schorzeniami układu oddechowego i układu krążenia. Placówka pomaga osobom z całego kraju.

Wsparcie na zakup potrzebnego sprzętu zadeklarował wojewoda małopolski i urząd marszałkowski, a udzielono zostanie ono w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

- Należy podkreślić, że obecnie Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zajmuje się cały czas wysokospecjalistycznym leczeniem pacjentów kardiologicznych niezakażonych koronawirusem, dla których w czasie pandemii dostępność do właściwego leczenia, możliwego jedynie w warunkach szpitalnych jest znacznie ograniczona - wskazała Elżbieta Skoczek z działu wspierania badań i rozwoju w szpitalu im. Jana Pawła II.

Placówka dysponuje 49 łóżkami dla pacjentów chorych na COVID-19. Według wtorkowych danych zajętych było 31 z nich. Zgodnie z tymi danymi 11 pacjentów znajduje się na intensywnej terapii i wymaga zastosowania respiratora.

Jak poinformowano, szpital ma 12 aparatów do donosowej tlenoterapii wysokoprzepływowej, z których siedem stosowanych jest w leczeniu chorych na COVID-19.

- Aparaty te stosowane są w leczeniu pacjentów z ciężkimi postaciami COVID-19 i z niewydolnością oddechową, poprawiając ich stan, co pozwala często uniknąć podłączenia pacjenta do respiratora - wyjaśniła Skoczek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum