Koszalin: umowa wsparcia dla szpitala wojewódzkiego na kupno aparatu RTG

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2019 16:48

1,1 mln zł dotacji z budżetu województwa otrzyma Zakład Diagnostyki Obrazowej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie na kupno nowoczesnego, cyfrowego aparatu RTG. Umowę na przyznanie dofinansowania podpisano we wtorek (16 kwietnia) w Koszalinie.

Koszalin: umowa wsparcia dla szpitala wojewódzkiego na kupno aparatu RTG
Cyfrowy aparat RTG. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj i dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie Andrzej Kondaszewski podpisali we wtorek umowę przekazania dotacji na kupno cyfrowego aparatu RTG do Zakładu Diagnostyki Obrazowej. 1,1 mln zł pozwoli na całkowite sfinansowanie urządzenia i jego instalację.

- Gdybyśmy go nie mogli kupić, nie wytrzymalibyśmy sezonu. Marszałek bardzo szybko zareagował. Będziemy mogli rozpocząć procedurę przetargową - poinformował Kondaszewski podczas briefingu prasowego w szpitalu.

Geblewicz zaznaczył, że placówka w Koszalinie "jest chyba największym beneficjentem tzw. dotacji jednorocznych, które przeznaczamy dla szpitali".

Podkreślił, że "to bardzo ważna placówka ochrony zdrowia zabezpieczająca najwyższe potrzeby wschodniej części województwa". Dodał, że w tym regionie "to jedyna placówka na tym najwyższym poziomie referencji", jest "absolutnym priorytetem", "obiektem szczególnej troski".

- W Szczecinie, jeżeli turbulencje dotkną któryś ze szpitali, to jest jeszcze kilka innych placówek. Tutaj (w Koszalinie - PAP) życie i zdrowie pacjentów bardzo często zależą od kondycji, możliwości tej placówki. Dlatego ma ona tak szczególne znaczenie. (…) I to się przekłada na realną pomoc dla niej - zaznaczył.

Geblewicz powiedział, że szpital w bieżącym roku otrzymał finansowe wsparcie z budżetu województwa m.in. 600 tys. zł na kupno karetki neonatologicznej. Wcześniej 100 tys. zł zdążyła zebrać na ten cel Fundacja "Marzenia do Spełnienia". Procedura przetargowa jest w toku.

Wspomniał też o realizowanej od ubiegłego roku modernizacji i doposażeniu szpitalnych obiektów w ramach dwóch projektów o łącznej wartości 20 mln zł. 80 proc. kosztów inwestycji pokryje dotacja z RPO. Pozostałą część finansują budżety: państwa, samorządu województwa i miasta Koszalina.

Pierwszy z projektów dotyczy kupna sprzętu medycznego i modernizacji oddziałów zlokalizowanych w pawilonie dziecięcym. Drugi - przebudowy i doposażenia oddziałów: chirurgii urazowej i ortopedycznej, obserwacyjno-zakaźnego z izbą przyjęć oraz dostosowania pomieszczeń po blokach operacyjnych na potrzeby pracowni endoskopowej.

- Dziś przy realizacji kontraktu ciężko jest jednostkę zbilansować. Nie mamy żadnych możliwości odtworzenia sprzętu, realizacji remontów... Gdyby tego wsparcia nie było, szpital ulegałby postępującej degradacji - zaznaczył Kondaszewski.

W jego ocenie szpital, jedyny specjalistyczny na 600 tys. osób, jest maksymalnie obciążony. - W ubiegłym roku, jako jednostka, mieliśmy 280 tysięcy kontaktów z pacjentem - powiedział.

Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie to jedna z siedmiu specjalistycznych jednostek ochrony zdrowia, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa zachodniopomorskiego. 

Inga Domurat

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum