Koszalin: szpital kupił karetkę neonatologiczną za blisko 800 tys. zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2019 13:54

Nową karetkę neonatologiczną wartą ponad 787 tys. zł kupił Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie. Było to możliwe, bo zarząd województwa przekazał na ten cel 600 tys. zł, ponad 108 tys. zł zebrała Fundacja "Marzenia do spełnienia", resztę dał szpital.

Koszalin: szpital kupił karetkę neonatologiczną za blisko 800 tys. zł
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Inkubator jest sercem tej karetki. Cała instalacja, która jest w karetce służy do tego, by bezpiecznie przewieźć noworodka. Zapewnić mu największy komfort - powiedział w poniedziałek (8 lipca) w Koszalinie koordynator Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej szpitala lek. med. Andrzej Melka podczas prezentacji nowego ambulansu.

Dodał, że noworodki, które czasami ważą ok. 1 kg, trudno znoszą transport, dlatego ważna jest zaawansowana technologia wyposażenia ambulansu. Zaznaczył, że zarówno inkubator, jak i karetka jako samochód są najwyższej jakości.

Karetka jest wyposażona w tzw. nosze pływające, na których umieszczony jest inkubator transportowy. Ich zadaniem jest amortyzowanie wstrząsów, co ma szczególne znaczenie przy transporcie noworodków skrajnie wcześniaczych.

Nowa karetka neonatologiczna, którą kupił Szpital Wojewódzki w Koszalinie, kosztowała ponad 787 tys. zł. 78 tys. zł placówka wygospodarowała z własnego budżetu, ponad 108 tys. zł uzbierała Fundacja "Marzenia do spełnienia", a 600 tys. zł przekazał samorząd województwa.

Nowy ambulans jest gotowy do użytku. Dotychczasowy, kupiony w 2007 r. i już mocno wyeksploatowany, będzie nadal wykorzystywany przez szpital. Obie karetki będą obsługiwać wschodnią część województwa.

- Szpital wojewódzki pełni funkcję szpitala referencyjnego dla dawnego województwa koszalińskiego. Polega to na tym, że zabezpieczamy transport noworodków do siebie z tych szpitali. (…) Gdy jako szpital nie jesteśmy im tej opieki zapewnić, przewozimy je do ośrodków o jeszcze wyższej referencyjności, do ośrodków klinicznych w Gdańsku i w Szczecinie - zaznaczył dyrektor szpitala Andrzej Kondaszewski.

Przewodniczący rady społecznej szpitala, poseł PO Stanisław Gawłowski dodał, że koszaliński szpital staje się samotną wyspą obleganą przez ludzi ciężko chorych i każde jego wzmocnienie jest potrzebne.

Zaznaczył, że ta nowa karetka "to wielka rzecz, zwłaszcza w sytuacji, w jakiej znalazł się dziś szpital w Koszalinie. My o tym nie mówimy, ale szpitale wokół zamykają swoje oddziały. To się stało w Sławnie, to się dzieje w Białogardzie, w Szczecinku czy w Połczynie-Zdroju. To też dotyczy obszaru, który ma obsługiwać ta karetka" - mówił Gawłowski.

W 2016 r. karetka neonatologiczna koszalińskiego szpitala była w użyciu 154 razy, w 2017 r. - 197 razy, w 2018 r. - 128 razy, a w 2019 r. do lipca wykonano nią 84 transporty. Tylko w lipcu woziła noworodki 7 razy.

Karetkę typu "N" w województwie zachodniopomorskim ma jeszcze Szpital "Zdroje" w Szczecinie.

To Fundacja "Marzenia do spełnienia" w listopadzie 2017 r. rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na kupno karetki neonatologicznej dla koszalińskiego szpitala. Inicjatorką była jej prezes Aleksandra Stenka. Zbiórka, jak sama wielokrotnie powtarzała, miała być dowodem wdzięczności za uratowanie życia jej synkowi przez lekarzy i pielęgniarki z dziecięcego oddziału intensywnej terapii szpitala w Koszalinie. W poniedziałek powiedziała, że to szczególny dzień dla fundacji. - Nasze marzenie stało się rzeczywistością, każdy, kto dołożył choć jedną złotówkę do tej karetki, może być z siebie dumny - zaznaczyła.

Gdy po blisko roku na koncie fundacji było 100 tys. zł, Stenka z prośbą o znalezienie brakującej kwoty na kupno karetki zwróciła się z pismem do zarządu województwa zachodniopomorskiego. Jeszcze przed wyborami samorządowymi, w październiku 2018 r. w Koszalinie wicemarszałek Tomasz Sobieraj (został ponownie wybrany - PAP) powiedział, że 600 tys. zł zostanie skierowanych do szpitala wojewódzkiego.

Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie to jedna z siedmiu specjalistycznych jednostek ochrony zdrowia, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa zachodniopomorskiego. 

Inga Domurat (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum