Koszalin: szpital gruźliczy kupi ergospirometr

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2018 16:29

Szpital gruźliczy w Koszalinie będzie drugą, po szczecińskiej, placówką w woj. zachodniopomorskim wyposażoną w ergospirometr. To specjalistyczny sprzęt do przeprowadzenia rozbudowanej próby wysiłkowej. Jego kupno w znacznej części sfinansuje samorząd Koszalina.

Fot. Fotolia

Jak poinformował dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie Robert Szank, szpital będzie jedyną placówką we wschodniej części woj. zachodniopomorskiego wyposażoną w ergospirometr.

- Jeden ergospirometr jest w Szczecinie odległym od Koszalina o 160 km. To duża niedogodność dla naszych pacjentów. A tak będziemy mogli wszystkie badania wykonywać na miejscu - podkreślił Szank.

Dodał, że liczba pacjentów leczonych w szpitalu, którym kieruje, rośnie. Jak przyznał, wpływ na to miała likwidacja oddziału pulmonologii w słupskim szpitalu sprzed kilku lat. Podkreślił, że "sprzęt tak nowoczesny jak ergospirometr będzie bardzo przydatny dla szpitala".

Koszt ergospirometru to ok. 150 tys. zł. Ostateczna cena znana będzie po przeprowadzeniu postępowania przetargowego. 110 tys. zł przekaże z budżetu miasta prezydent Koszalina Piotr Jedliński w formie pomocy woj. zachodniopomorskiemu na kupno tego specjalistycznego sprzętu medycznego. Brakującą kwotę dołoży SZGiCP w Koszalinie z własnego budżetu.

Ergospirometr służy do przeprowadzenia badania wysiłkowego sercowo-płucnego w rozbudowanej formie. Poza wydolnością serca w czasie wysiłku fizycznego, sprawdzane są także: wydolność oddechowa i metabolizm układu mięśniowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum