Koszalin: pogotowie ma nowy ambulans; to 1 z 8 przekazywanych filiom WSPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2018 15:09

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie kupiła osiem nowoczesnych ambulansów. Każdy za ponad 620 tys. zł. Trwa przekazywanie ich filiom stacji. W czwartek (22 lutego) nową karetkę otrzymała ta w Koszalinie.

Koszalin: pogotowie ma nowy ambulans; to 1 z 8 przekazywanych w tym roku filiom WSPR. Fot. Archiwum

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie kupiła osiem nowoczesnych ambulansów dla swoich filii w: Szczecinie, Chojnie, Mieszkowicach, Niechorzu, Tucznie, Międzyzdrojach, Złocieńcu i Koszalinie. Ostatnie dni to czas ich przekazywania.

W czwartek nowy ambulans, przystosowany do dwuosobowego zespołu medycznego, otrzymała filia stacji w Koszalinie, obsługująca miasto i powiat. Tym samym jej tabor stanowi obecnie 5 karetek wykorzystywanych w systemie ciągłym w ramach kontraktu z NFZ oraz 3 karetki zapasowe.

- Z tego miejsca rocznie do osób w stanie nagłego zagrożenia życia karetki wyjeżdżają ok. 16 tysięcy razy. Mamy w tej filii pięć zespołów, które dyżurują przez 24 godziny przez wszystkie dni roku - mówił w czwartek w Koszalinie dyrektor WSPR Roman Pałka, a towarzyszyli mu przedstawiciele władz miasta, powiatu i samorządu województwa.

Pałka dodał, że chcąc utrzymać gotowość, sprawność w ratownictwie stacja pogotowia musi spełniać dwa warunki. - Musi mieć dobrze przygotowaną załogę i taką w Koszalinie mamy. Musi mieć narzędzia, aparaturę, odpowiedni sprzęt do ratowania życia i zdrowia oraz specjalistyczny transport. I my inwestując w ambulanse, w ich wyposażenie, staramy się być jak najlepiej przygotowani do skutecznego ratowania życia - informował Pałka.

W piątek (23 lutego) ostatni z przekazywanych ambulansów trafi do Międzyzdrojów.

Każda z karetek to samochód marki Mercedes-Benz Sprinter 319 CDI. Na jego wyposażeniu jest wysokiej klasy sprzęt medyczny m.in.: defibrylator z możliwością teletransmisji zapisu EKG, urządzenie do automatycznego ucisku klatki piersiowej, kardiomonitor, respirator, pompa infuzyjna, nosze podbierające, deska ortopedyczna, krzesełko transportowe, program lokalizacji pojazdu oraz sprzęt teleinformatyczny do obsługi systemu SWD PRM. Koszt jednej karetki to ponad 620 tys. zł.

WSPR w Szczecinie modernizuje medyczny tabor od lat. W ubiegłym oddała do eksploatacji 13 karetek, w tym ambulans bariatryczny, służący do przewozu osób z otyłością.

W sumie w latach 2010-2017 stacja przeznaczyła na wymianę swojej floty blisko 60 mln zł i wzbogaciła się o ponad 100 nowoczesnych aut. Obecnie dysponuje 149 wysokospecjalistycznymi pojazdami. Rocznie wykonują one 200 tys. wyjazdów ratujących życie, przejeżdżając ok. 5 mln km.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum