Knurów: mają reznonas dla każdej (postury)

Autor: DK/RynekZdrowia • • 14 października 2010 12:55

Za cztery dni szpital Knurowie (woj. śląskie) zacznie działać pracownia rezeonansu magnetycznego.

Knurów: mają reznonas dla każdej (postury)

– Wartość inwestycji to 2,65 mln zł. Szpital sfinansował zakup urządzenia ze środków własnych. Na razie nie wykonujemy jeszcze badań na podstawie umowy z Funduszem, ale staramy się o kontrakt z NFZ na 2011 rok – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Pitsch, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala w Knurowie sp. z oo.

Na razie – z powodu braku kontraktu – badanie jest płatne i kosztuje 390 złotych. Urządzenie doskonale sprawdza się przy diagnostyce schorzeń kręgosłupa, łokci, barków, kolan, bólach głowy czy jamy brzusznej czy przy podejrzeniach chorób nowotworowych.

Aparat umożliwia wykonanie rezonansu magnetycznego bez wprowadzania pacjenta do wąskiego tunelu, dzięki czemu idealnie nadaje się do badań osób obawiających się zamkniętych przestrzeni. Urządzenie jest także odpowiednie do diagnostyki dzieci. które cały czas mogą pozostawać w kontakcie z opiekunem. Nie występuje więc konieczność podania narkozy. Pozwala też na badanie osób otyłych. Dzięki specjalnym aplikacjom redukującym zakłócenia wynikające z poruszenia się osoby badanej skraca również czas trwania rezonansu.

To jedyne tego typu urządzenie w województwie śląskim. Do tej pory pacjenci mogli korzystać z podobnych urządzeń, choć starszego typu, w Zabrzu czy w Rybniku. W Gliwicach rezonans funkcjonuje w Instytucie Onkologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum