Klinika z Rzeszowa z rekordowym wynikiem endoskopii. "Wszystkie są tak samo ważne"
Specjaliści Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie pobili własny rekord w liczbie przeprowadzonych zabiegów, tj. 8-9 tys. endoskopii, z czego część to zabiegi terapeutyczne.

- - Mamy pacjentów nie tylko z województwa podkarpackiego, ale również z małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego - mówi dr n. med. Łukasz Krupa, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii, kierownik Centralnej Pracowni Endoskopowej w USK w Rzeszowie
- Klinika gastroenterologii i hepatologii rzeszowskiego szpitala pobiła w minionym roku własny rekord wykonywanych zabiegów
- To ok. 9 tys. endoskopii. W skali kraju wynik ten stawia klinikę w ścisłej czołówce
- Ponadto placówka specjalizuje się w zabiegach na drogach żółciowych i trzustce, cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) i endosonografii diagnostycznej (z biopsją lub bez biopsji)
Klinika z Rzeszowa z rekordowym wynikiem. Lekarze w rok wykonali ok. 9 tys. endoskopii
W Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie (USK) w Rzeszowie przeprowadzono w minionym roku największą w historii placówki liczbę zabiegów, tj. 8-9 tys. endoskopii. Znacząca część z nich to zabiegi terapeutyczne.
Wykonanych zostało także ok. tysiąca zabiegów cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) oraz podobną liczbę endosonografii diagnostycznych (z biopsją lub bez biopsji). Kolejną grupą były zabiegi terapeutyczne endosonograficzne:
- drenaże zbiorników okołotrzustkowych - ok. 70-80,
- drenaże dróg żółciowych z zastosowaniem endosonografii (EUS; hepaticogastrostomia i cholechoduostomia) - ok. 50-60.
W skali całego kraju, wynik ten stawia klinikę w ścisłej czołówce wykonanych zabiegów w ubiegłym roku.
- Nie można tych zabiegów wartościować, wszystkie są tak samo ważne - zaznacza dr n. med. Łukasz Krupa, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii, kierownik Centralnej Pracowni Endoskopowej w USK w Rzeszowie.
Jak dodaje, można co najwyżej dyskutować, co jest ważniejsze: czy wykonanie zabiegu z tzw. „górnej półki” (np. hepatico- lub cholechoduostomii), czy kolonoskopii.
- W pierwszym przypadku mówimy o zabiegach, których wykonanie wymaga specjalnych umiejętności. Niestety są to zabiegi paliatywne. Przedłużają życie chorego o kilka miesięcy, czasami tylko o kilka tygodni, ale też poprawiają jego komfort. Jest to bardzo ważne dla chorego, bo to czas, w którym może sfinalizować czy pozałatwiać swoje sprawy - tłumaczy.
Z drugiej strony, jak wyjaśnia, ktoś może powiedzieć, że tak naprawdę ważniejsze jest zrobienie kolonoskopii, czyli usunięcie polipa, który z czasem uległby przemianie nowotworowej, zapobiega wystąpieniu raka jelita grubego. - Uważam, że każdy z zabiegów jest ważny. Powinniśmy dbać o jakość, nawet tych najprostszych endoskopii - podkreśla.
"Mamy pacjentów z całego makroregionu"
W Centralnej Pracowni Endoskopowej w USK w Rzeszowie lekarze wykonują zabiegi u wszystkich skierowanych chorych, którzy mają do nich wskazania.
W przypadku zabiegów ECPW i EUS pomocna jest rozmowa telefoniczna z lekarzem kierującym celem ustalenia wskazań do zabiegu oraz jego pilności.
Jeśli chodzi o zaawansowane zabiegi z zakresu endosonografii terapeutycznej decyzję kwalifikacyjną do zabiegu specjaliści podejmują zazwyczaj podczas konsultacji.
- Sprawdzamy, czy zabieg jest wykonalny, czy ma sens, czy pacjent się kwalifikuje i czy tak naprawdę odniesie korzyść z tego zabiegu. Mamy pacjentów z całego makroregionu, nie tylko z województwa podkarpackiego, ale również z województwa małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego - przyznaje dr Krupa.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)