Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 14-12-2016 10:27

Klinika Okulistyki w Katowicach ma supernowoczesny laser femtosekundowy

Klinika Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach zakupiła supernowoczesny laser femtosekundowy. Umożliwia operacje oka z ogromną precyzją. "Cięcie" lasera trwa zaledwie jedną biliardową sekundy!

Zabieg za pomocą lasera. Fot.materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Jedna biliardowa sekundy to inaczej femtosekunda. Stąd nazwa lasera - laser femtosekundowy.

Kilka szpitali ma już podobne lasery. Jednak ten w OSK jest nowej generacji, jest najnowocześniejszy w Polsce. Laser femtosekundowy w rzeczywistości nie jest tylko laserem. Ma jeszcze tomograf optyczny. Dzięki temu operator może z niezwykłą precyzją zbadać kształt i strukturę chorej rogówki lub soczewki, wychwycić nierówności i bardzo dokładnie zaplanować cały zabieg.

Jak tłumaczy prof. Edward Wylęgała, ordynator kliniki w katowickim szpitalu, za pomocą tego urządzenia cięcia są niezwykle precyzyjne, wymierzone co do tysięcznych części milimetra. A dzięki temu, że uderzenie wiązki promieni trwa zaledwie femtosekundę, tkanka oka się nie nagrzewa. Powstaje plazma, która się natychmiast ulatnia. Po takiej operacji oko bardzo szybko się goi

Laser femtosekundowy dla Kliniki Okulistyki w OSK kosztował 2,5 mln zł. Pieniądze na jego zakup pochodziły z dotacji Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Więcej: www.wyborcza.pl