Kielce: technologia stosowana w ŚCO oszczędzi węzły chłonne pacjentek

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2018 19:53

System obrazowania, pozwalający na precyzyjne lokalizowanie i obrazowanie węzłów wartowniczych, został zainstalowany w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. U pacjentek z nowotworami narządu rodnego umożliwia przeprowadzanie operacji oszczędzających węzły chłonne.

Aoaratura znajdzie zastosowanie przy przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych z identyfikacją węzłów wartowniczych u pacjentek z nowotworami narządu rodnego i piersi. Fot. Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Nowoczesny system do obrazowania przepływu chłonki wykorzystuje optyczne właściwości zieleni indocyjaninowej - markera fluorescencyjnego. Zieleń indocyjaninowa jest obecnie używana w angiografii (obrazowanie układu krwionośnego) oraz limfografii (obrazowanie układu chłonnego), umożliwiając obserwowanie spływu chłonki z konkretnego narządu.

System Vsionsense Iridium pozwala na znalezienie węzła wartowniczego w trakcie zabiegu operacyjnego oraz na pobranie materiału do oceny histopatologicznej. Do tej pory przy zabiegach operacyjnych wykonywanych zarówno metodą klasyczną, jak i laparoskopowo usuwano wszystkie węzły chłonne w rejonie narządu zaatakowanego przez nowotwór (limfadenektomia). Wiązało się to z powikłaniami, obrzękiem, pogorszeniem się jakości życia i sprawności pacjenta, koniecznością rehabilitacji.

W przypadku ustalenia  czy węzły chłonne są wolne od przerzutów, można je pozostawić bez skutków ubocznych dla pacjenta. 

Jak informuje dr Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii ŚCO, system zakupiony do ŚCO znajdzie zastosowanie przy przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych z identyfikacją węzłów wartowniczych u pacjentek z nowotworami narządu rodnego i piersi.

- Ponadto planujemy wykorzystanie go w przypadku rozległych operacji onkologicznych i rekonstrukcyjnych. System ten pozwoli nam precyzyjniej określić zakres zabiegu operacyjnego, a co za tym idzie, ograniczyć do minimum ilość niepożądanych zdarzeń - zaznacza dr Marcin Misiak.

Jak informuje Tomasz Dymek, prezes zarządu Pro Vita Polska (dystrybutora systemu), system może być również stosowany podczas operacji rekonstrukcyjnych z wykorzystaniem wolnych płatów skóry, ponieważ pozwala bardzo precyzyjnie określić ukrwienie płata skóry. Jest również nadzieją dla chorych na glejaka mózgu - umożliwia śródoperacyjną wizualizację granic guza nowotworowego, a także wyznaczenie granic radykalnego usunięcia glejaka.

System obrazowania flourescencyjnego wdrożono w praktyce operacyjnej zaledwie w kilku szpitalach w Europie. Pierwszy w Polsce działa od 2017 roku w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Drugi system do obrazowania podczas zabiegów otwartych i laparoskopowych funkcjonuje w Krakowskim Instytucie Onkologii. Trzeci - w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - podaje Izabela Opalińska, specjalista ds. komunikacji społecznej w SPZOZ Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Klinika Ginekologii ŚCO jest uznanym w kraju ośrodkiem leczniczo - badawczym. Jest członkiem Środkowoeuropejskiej Grupy Badawczej ds. Ginekologii Onkologicznej (CEEGOG) i Europejskiej Sieci ds. Badań nad Zindywidualizowanym Leczeniem Nowotworów Trzonu Macicy (ENITEC). W 2016 r. uzyskała akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) i tytuł European Training Centre in Gynaecological Oncology.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum