Kielce: ŚCO też uruchomiło własne laboratorium do wykrywania zakażeń SARS-CoV-2

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 03 maja 2020 18:10

Laboratorium Wirusologii Molekularnej do wykrywania zakażenia SARS Cov-2 metodą RT-qPCR uruchomiono w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO). Jako pierwsi na badanie molekularne w kierunku wykrywania koronawirusa zostali skierowani pacjenci, którzy mają rozpocząć leczenie chemioterapią.

Dzienna przepustowość laboratorium wykonującego badania na koronawirusa wynosi na razie 40 badań dziennie. Fot. mat. prasowe ŚCO.

Laboratorium działa w strukturach Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO, którym kieruje dr hab. Artur Kowalik, prof. UJK. Wykonywane są w nim testy molekularne (genetyczne) na obecność wirusa SARS CoV-2, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Są oparte na metodzie reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją w czasie rzeczywistym (qRT-PCR) i obecnie są jedyną metodą pozwalającą na stwierdzenie bezpośredniej obecności wirusa SARS-CoV-2 w badanym materiale biologicznym - informuje Izabela Opalińska, rzecznik prasowy ŚCO.

Badanie qRT-PCR w czasie rzeczywistym polega na wielokrotnym powielaniu określonego fragmentu materiału genetycznego (RNA wirusa) z jednoczesnym monitorowaniem jego detekcji, jest metodą o wysokiej czułości, pozwalającą na wykrycie w badanym materiale biologicznym nawet niewielkiej liczby cząstek wirusowych. Badania molekularne są również kluczowe w monitorowaniu przebiegu zakażenia i potwierdzeniu wyleczenia pacjenta z COVID-19.

Materiał do badania jest pobierany z górnych (jama nosowo - gardłowa lub jednocześnie gardło i nos, z użyciem specjalnego zestawu wymazówek) lub dolnych dróg oddechowych (plwocina albo wydzielina z płuc podczas bronchoskopii).

Jak informuje dr hab. Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO, dzienna przepustowość Laboratorium Wirusologii Molekularnej wynosi na razie 40 badań dziennie, ponieważ procedura jest wieloetapowa i czas od pobrania próbki do uzyskania wyniku może przekraczać 6 godzin.

Przepustowość będzie systematycznie wzrastać wraz z dostarczeniem całego sprzętu. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia i zapewnić bezpieczne prowadzenie leczenia dla chorych onkologicznie laboratorium będzie pracować na potrzeby pacjentów i personelu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz położonego w tym samym budynku Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii (WSzZ).

Jako pierwsi na badanie molekularne na obecność wirusa SARS-CoV-2 zostali skierowani pacjenci, którzy mają rozpocząć leczenie chemioterapią. W maju rozpoczną się również sukcesywnie badania personelu medycznego ŚCO.

Na potrzeby Laboratorium Wirusologii Molekularnej zaadaptowane zostały osobne pomieszczenia wyposażone w system śluz oraz urządzeń filtrujących i dezynfekujących powietrze w pracy ciągłej. Laboratorium zostało wyposażone także w komory laminarne i system zabezpieczeń pozwalający na pracę z materiałem zakaźnym (aerozolem). Jest to pierwsze tej klasy bezpieczeństwa laboratorium w naszym regionie. Na realizację tej inwestycji Zarząd Województwa przeznaczył 1,5 mln zł ze środków unijnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum