Katowice: wirtualny stół do nauki anatomii w SUM

Autor: RZ,SUM/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2013 12:52

W środę (2 stycznia) w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaprezentowany zostanie unikatowy, wirtualny stół do nauki anatomii i przeprowadzania wirtualnych sekcji zwłok.

Katowice: wirtualny stół do nauki anatomii w SUM
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Za pomocą dotyku, a nie jak do tej pory - skalpela, studenci będą mogli zapoznać się z każdym szczegółem ludzkiej anatomii. To unikatowe urządzenie posiada jedynie kilkanaście placówek na świecie.

Stół anatomiczny pozwala na wyświetlanie cyfrowych modeli anatomicznych człowieka naturalnej wielkości z możliwością dokonywania dowolnych przekrojów, obracania, powiększania, a także pokazywania i ukrywania wybranych układów. Zamiast skalpela studenci będą mogli wykorzystywać technologię ekranu dotykowego. Ciało można poruszać i kroić w dowolny sposób.

Wirtualny stół wzbogaci możliwości nauczania studentów kierunków medycznych o zajęcia praktyczne bez wykorzystywania preparatów anatomicznych, z możliwością wielokrotnego powtarzania wybranych ćwiczeń.

Oprogramowanie urządzenia zawiera pełnopostaciowy cyfrowy model anatomiczny męski i żeński do nauki anatomii ogólnej, model człowieka do nauki anatomii topograficznej, dodatkowe skany patologii i przypadków szczegółowych. W bibliotece znajdują się szczegółowe obrazy anatomiczne
w wysokiej rozdzielczości umożliwiające efektywną dydaktykę na kierunkach medycznych.

Dostarczone modele anatomiczne pozwalają na ich wyświetlanie z możliwością interakcji za pomocą ekranu dotykowego: przecinania w wybranej płaszczyźnie, wyodrębniania poszczególnych warstw, struktur, obracania i powiększania. System umożliwia prowadzenie symulacji sekcji zwłok (prowadzenie cięć, usuwania tkanek i organów).

System umożliwia także wyświetlanie rzeczywistych obrazów pochodzących z urządzeń obrazujących (tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, USG) oraz generowanie wizualizacji 3D z rzeczywistych skanów z urządzeń obrazujących z możliwością obracania, powiększania, przecinania w wybranej płaszczyźnie za pomocą ekranu dotykowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze