PAP/Rynek Zdrowia | 16-09-2016 15:49

Katowice: w UCK ruszyła nowoczesna pracownia rezonansu

Nową pracownię rezonansu magnetycznego z 3-teslowym aparatem najnowszej generacji otwarto w piątek w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach. Pierwszymi pacjentami byli siatkarze ekstraklasowej Zaksy Kędzierzyn-Koźle.

Z nowoczesnej diagnostyki skorzystają chorzy ze wszystkich oddziałów szpitala Fot. Archiwum

- Większość takich aparatów ma moc 1,5 tesli, ten ma 3 tesle, czyli jest dwukrotnie mocniejszy. To zapewnia szybkość i ogromną dokładność badania. Aparat ma też największy na rynku otwór, do którego wjeżdża pacjent, dzięki czemu efekt klaustrofobiczny jest ograniczony do minimum, można też badać pacjentów o bardzo dużych gabarytach - wyjaśniał konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej dr Wojciech Wawrzynek.

Z nowoczesnej diagnostyki skorzystają chorzy ze wszystkich oddziałów szpitala, w szczególności: gastroenterologii i hepatologii, chorób wewnętrznych, autoimmunologicznych i metabolicznych, pneumonologii, ginekologii i położnictwa, endokrynologii ginekologicznej, chirurgii przewodu pokarmowego, neurologii, udarowego oraz neurochirurgii.

Dostęp do nowoczesnego rezonansu daje ponadto nowe możliwości uczestnictwa w projektach naukowych i badaniach klinicznych, które wymagają użycia tak zaawansowanych technologii.

Z badań w nowej pracowni mogą korzystać pacjenci skierowani na badania refundowane przez NFZ oraz hospitalizowani w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w którym leczonych jest rocznie około 25 tys. pacjentów.

Aparat zainstalowany w Centrum Diagnostycznym Helimed na terenie UCK kosztował 8 mln zł.

 

 

 

lun/ agt/