Katowice: szpital kliniczny dysponuje nowoczesnym aparatem rtg

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2015 12:42

Jeden z najnowocześniejszych aparatów radiologicznych (rentgenowskich) w Europie - jest dostępny dla pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.

Katowice: szpital kliniczny dysponuje nowoczesnym aparatem rtg
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Urządzenie warte 2 mln zł, wyposażone m.in. w tor wizyjny. Aparat wykonuje wszelkie możliwe badania RTG. Daje np. możliwość wykrycia nieszczelności w zespoleniu po operacjach chirurgicznych (np. w obszarze przewodu pokarmowego). Pozwala na precyzyjną diagnostykę potencjalnych zmian nowotworowych.

Aparat służył będzie m.in. pacjentom oddziałów chirurgii przewodu pokarmowego, gastroenterologii oraz chorób wewnętrznych, a także poradni przyklinicznych. Jego zaletą jest ograniczenie do absolutnego minimum dawki promieniowania, która jest zdecydowanie mniejsza niż ta, którą otrzymuje chory w przypadku korzystania ze starszych typów urządzeń.

Urządzenie wyposażone zostało w specjalistyczny, sterowany i funkcjonalny stół, co ma znaczenie przy diagnozowaniu pacjentów niesamodzielnych. Pozwala to odciążyć personel medyczny, który może skupić się przede wszystkim na diagnostyce obrazowej - podkreśla dr hab. Joanna Pilch-Kowalczyk, radiolog.

Dodatkowo nowoczesny aparat rtg daje możliwość sporządzenia bardzo precyzyjnej analizy przeprowadzonych badań, gdyż dynamiczny zapis umożliwia cofnięcie się do wybranego zdjęcia.

- Dzięki nowemu rtg studenci SUM zyskają kolejną możliwość zapoznania się z najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem, jaki jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu pacjentów oraz uczenia się od najlepszych specjalistów -  mówi prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Urządzenie będzie dostępne dla chorych dzięki HELIMED Diagnostic Imaging. Firma już od 1999 roku współpracuje z Centralnym Szpitalem Klinicznym. Obecna inwestycja w nowoczesną pracownię RTG jest uzupełnieniem wieloletniej współpracy. Szpital kliniczny uzyskuje dostęp nie tylko do nowoczesnego sprzętu, ale również do najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych wspierających radiologię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum