Katowice: pediatria ma nowoczesną pracownię hemodynamiki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 18:22

We wtorek (1 czerwca), w Dniu Dziecka, otwarto w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach pracownię hemodynamiki i radiologii zabiegowej wyposażoną w aparat do angiografii.

Nowa pracownia hemodynamiki w GCZD. Fot.GCZD

Dzięki nowoczesnej aparaturze bezpieczniejsze i skuteczniejsze będzie leczenie wad serca u dzieci – szczególnie tych skomplikowanych.

– Dzieci uzyskają dostęp do najwyższej klasy opieki, możliwe będzie nie tylko zdiagnozowanie bardzo złożonych i skomplikowanych wad wrodzonych serca, ale również wykonywanie zabiegów leczniczych – powiedział agencji kierownik Kliniki Kardiologii prof. Lesław Szydłowski.

– Pod kontrolą nowego aparatu będzie można bardzo precyzyjnie określać najdrobniejsze struktury wewnątrzsercowe, patrzeć, gdzie są nieprawidłowości i później je leczyć. To skok w XXI wiek, daje nam to wysoką pozycję wśród najlepszych ośrodków zajmujących się leczeniem wad wrodzonych serca u dzieci – dodał profesor Szydłowski.

Aparatura służy nie tylko do badania serca, ale również całego układu krążenia. Może być też stosowana w nefrologii czy neurochirurgii. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa szpitala Anna Kidawa, koszt zakupu aparatury i adaptacji pomieszczeń, w których się znajduje, wyniósł ponad 5 mln zł. Inwestycję w 80 proc. sfinansowało Ministerstwo Zdrowia, pozostałą część pokryto z budżetu placówki.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka to jeden z największych szpitali pediatrycznych w Polsce. W ubiegłym roku hospitalizowano w nim blisko 18 tys. młodych pacjentów i udzielono ponad 86 tys. porad specjalistycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum