KG/Rynek Zdrowia | 07-01-2016 16:37

Katowice: nowy sprzęt do rehabilitacji w szpitalu geriatrycznym

Centrum Fizjoterapii działające przy Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach zostało wyposażone w ponad trzydzieści nowych urządzeń do rehabilitacji o łącznej wartości 1,4 mln zł.

Centrum Fizjoterapii przy Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach zostało wyposażone w ponad 30 nowych urządzeń do rehabilitacji. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje rzecznik prasowy placówki, zakup sprzętu pochodził ze środków EMC oraz dotacji przyznanej przez Ministerstwo Gospodarki w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Wśród zakupionych sprzętów medycznych jest m.in. zrobotyzowane łóżko szpitalne do 24-godzinnej rehabilitacji, dzięki któremu można wcześniej rozpocząć terapię u pacjentów po udarach mózgu i uszkodzeniach rdzenia.

Centrum Rehabilitacji posiada także system do kompleksowej analizy ruchu BTS SMART. Dzięki umieszczeniu na nogach i rękach pacjenta około 20 czujników komputer analizuje każdą fazę jego ruchu i jest w stanie ocenić nie tylko siłę mięśni, ale nawet prawidłowość impulsów wysyłanych przez układ nerwowy do mięśni w celu ich pobudzenia do pracy.

Wśród nowych sprzętów jest także fotel do ćwiczeń oporowych rąk i nóg precyzyjnie mierzący napięcie w mięśniach.

W Centrum Fizjoterapii oprócz specjalistycznej rehabilitacji geriatrycznej możliwa jest także rehabilitacja kardiologiczna, neurologiczna, ortopedyczna oraz rehabilitacja sportowców.

Placówka jest prowadzona przez Centrum Badawczo-Rozwojowe działające przy Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach. Katowicka jednostka należy do Grupy EMC Szpitale, która prowadzi 10 Szpitali i 19 przychodni na terenie całego kraju.