Katowice będą miały pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2017 15:43

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK) podpisało z firmą Solaris umowę na dostarczenie dwóch mobilnych punktów poboru krwi na bazie elektrycznych autobusów typu Solarisów Alpino. To pierwsze tego typu zamówienie na świecie - poinformował Solaris w poniedziałkowym (24 lipca) komunikacie.

Katowice będą miały pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi
Pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi. FOT. MetLife

Autobusy zostaną dostarczone RCKiK do końca 2018 roku.

Oba zeroemisyjne ambulanse dla Katowic zostaną wyposażone w napęd elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh, które będą gwarantować sześć godzin pracy na postoju z załączonymi odbiornikami medycznymi, oraz przejechanie minimum 120 km dziennie.

Wnętrze autobusów będzie przystosowane do potrzeb poboru i przechowywania krwi. Oprócz specjalnych foteli dla krwiodawców, znajdą się w nim: gabinet lekarski, wyposażenie ambulatoryjne, część recepcyjna oraz niewielka część gastronomiczna.

Oprócz autobusów Solaris dostarczy również RCKiK urządzenia służące do ładowania magazynów energii.

Historia współpracy Solarisa z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa trwa już ponad 20 lat. Pierwszy wyprodukowany w Bolechowie pojazd specjalny - ruchoma stacja pobierania krwi na bazie autokaru turystycznego - wyjechał z fabryki w 1996 roku. Następne kontrakty realizowane były w roku 2002 i 2009.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum