Katowice: Szpital Kolejowy kupił szerokokątny oftalmoskop laserowy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 września 2015 09:23

Klinika Okulistyki w Szpitalu Kolejowym w Katowicach jest jedyną placówką w Polsce dysponującą szerokokątnym oftalmoskopem laserowym. To drugie takie urządzenie w Europie.

Katowice: Szpital Kolejowy kupił szerokokątny oftalmoskop laserowy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przekonuje prof. Edward Wylęgała, kierownik kliniki, w okulistyce stanowi ono przełom. Zwykły wziernik pozwala obserwować zmiany na siatkówce, ale jego kąt widzenia to tylko 45 stopni. W przypadku oftalmoskopu laserowego to 200 stopni. Dzięki znakomitemu układowi optycznemu i trzem laserom urządzenie potrafi obserwować nie tylko zmiany na powierzchni siatkówki, ale także w poszczególnych jej warstwach - informuje Gazeta Wyborcza.

Aparat sprzedawany jest dopiero od maja, ale zainteresowanie nim jest ogromne. Firma, która go produkuje, realizuje w pierwszej kolejności zamówienia szpitali w USA i Japonii.

Zakup szerokokątnego oftalmoskopu laserowego był możliwy dzięki programowi badawczemu realizowanemu przez Śląski Uniwersytet Medyczny. Udało się nań pozyskać grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Sam oftalmoskop kosztował 500 tys. zł.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum