Kalisz: szpital ma aparat do badania sztywności tętnic

Autor: Radio merkury, SA/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2010 09:57

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu otrzymał, dzięki sponsorom, Pulse Trance - nowoczesny aparat do badania sztywności tętnic.

Jak mówi Janusz Tarchalski, ordynator oddziału, urządzenie pozwala ocenić sztywność tętnic, jako czynnik ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych w bardzo wczesnych stadiach choroby nie tylko tętnic wieńcowych. Pokazuje, jaki jest stopień zaawansowania miażdżycy, pozwala na określenie działania leków podawanych pacjentom oraz na ocenę kolejnego czynnika zagrożenia chorobami układu sercowo-naczyniowego, czyli zawałami serca i udarami u osób w grupie pośredniego ryzyka, tzn. z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.

Urządzenie ma służyć pacjentom z całej południowej Wielkopolski.

Nowy sprzęt za ok. 16 tys. zł ufundowała kaliska firma Big Star. Większość aparatury diagnostycznej na oddziale kardiologicznym w kaliskim szpitalu pochodzi od sponsorów.

Według najnowszych badań na choroby związane z układem krążenia narażona jest połowa populacji. Decydują o tym stres, mała aktywność fizyczna bądź jej brak, nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze. Do tego dochodzą używki, szczególnie nikotyna, która ma wyjątkowo zły wpływ na krążenie i dotlenienie komórek. Choroby takie jak cukrzyca i nadciśnienie także wpływają na rozwój miażdżycy. Wczesne wykrycie zmian zachodzących w tętnicach to połowa sukcesu w leczeniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum