Kalisz: nowoczesny sprzęt dla dwóch pracowni szpitala chorób płuc w Wolicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2018 13:55

Dwie pracownie - bronchoskopowa i RTG - Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu ZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza zostały wyremontowane i wyposażone w najnowocześniejsze aparaty medyczne. Koszt to ponad 2,6 mln zł, z czego 85 proc. to dotacja unijna.

- - Najważniejsi są z jednej strony pracownicy, z drugiej sprzęt, na którym się pracuje. Ważne jest to, by w procesie diagnostycznym pacjent był doskonale zaopatrzony - mówił Maciej Sytek. Fot. Materiały prasowe

Pozostałe 15 proc. to dotacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Pracownia bronchoskopowa wzbogaciła się o trzy bronchoskopy HDTV 1080, procesor obrazu HDTV 108p, źródło światła, wózek endoskopowy, monitor medyczny HDTV, tester szczelności, ssak endoskopowy, myjnię endoskopową i ultradźwiękową oraz system do archiwizacji badań.

- Można powiedzieć, że pracujemy na najlepszym sprzęcie, jaki jest w tej chwili dostępny na świecie. Dzięki temu badanie jest bardziej precyzyjne - powiedział kierownik działu diagnostyczno-leczniczego szpitala w Wolicy Marcin Tarczyński.

Wideobronchoskop to urządzenie pozwalające lekarzowi zobaczyć dokładnie tchawicę i oskrzela pacjenta.

- Badanie polega na tym, że sonda aparatów jest wprowadzana przez usta do dróg oddechowych, do oskrzeli, a lekarz ogląda ich wnętrza na ekranie o wysokiej rozdzielczości - wyjaśnił Tarczyński.

Pracownię RTG wyposażono m.in. w nowoczesny aparat kostno-płucny wraz ze stołem, radiologiczną lekarską stację diagnostyczną, cztery stacje przeglądowe obrazów RTG, duplikator i serwer integrujący z systemem informatycznym.

- Aparaty cyfrowe, duża rozdzielczość to większa wykrywalność i łatwiejsza diagnoza - powiedział dyrektor szpitala Sławomir Wysocki.

- Najważniejsi są z jednej strony pracownicy, z drugiej sprzęt, na którym się pracuje. Ważne jest to, by w procesie diagnostycznym pacjent był doskonale zaopatrzony. Nie chcemy zapominać o mniejszych jednostkach. Wsparcie dostają ci, którzy się starają, a widać wyraźnie, że dyrekcja zabiega o te środki i wie, czego chce - ocenił członek zarządu województwa wielkopolskiego Maciej Sytek. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum