KE: Holandia, podobnie jak Polska, zgłasza problemy z maseczkami z UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 15:24

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że po Polsce drugi kraj - Holandia - zgłosił wątpliwości co do jakości maseczek, które zostały rozdysponowane wśród krajów członkowskich. KE zdecydowała o zawieszeniu kolejnych dostaw do czasu wyjaśnienia sytuacji.

KE zdecydowała o zawieszeniu dalszych dostaw tych maseczek Fot. Archiwum

Rzecznik KE Stefan de Keersmaecker ocenił jako niezwykle ważne, by wysyłany przez Komisję sprzęt ochrony osobistej był bardzo wysokiej jakości. - To fundamentalna kwestia - podkreślił na konferencji prasowej w Brukseli.

Dodał, że KE otrzymała informacje od strony polskiej o problemach z jakością maseczek. - Do dziś tylko jeden kraj członkowski zidentyfikował podobne problemy. To Holandia - powiedział.

Komisja zdecydowała o zawieszeniu dalszych dostaw tych maseczek - przekazał. - Będziemy śledzić tę sprawę i zdecydujemy, jakie działania należy podjąć, jeśli rzeczywiście jest problem z jakością maseczek - zaznaczył.

Oznajmił, że unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides zwróciła się do swoich służb, aby były w tej sprawie w kontakcie z krajami członkowskimi i Wielką Brytanią. KE zwróciła się też do wszystkich krajów, które otrzymały maseczki, o przesłanie jej analiz przekazanych produktów.

Zapowiedział, że w oparciu o te analizy KE podejmie decyzje co do dalszych kroków. - Jeśli będzie to konieczne, podejmiemy wszelkie niezbędne kroki prawne - oświadczył.

W piątek KE poinformowała, że 17 państw UE i Wielka Brytania otrzymają 1,5 mln maseczek medycznych, które mają chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem w ramach unijnego mechanizmu wsparcia. Najwięcej - 616 tys. - przydzielono Polsce.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował tymczasem w środę, że maseczki, które otrzymała Polska z unijnej transzy, nie mają certyfikatu CE i zostały wysłane na badania. - Maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm - ani FFP1, ani FFP2, ani FFP3 - w związku z tym nie mogą być rozdysponowane wśród medyków w tej kategorii FFP - wyjaśnił.

Unijna dostawa 1,5 mln maseczek stanowi część zakupu ok. 10 mln maseczek w ramach unijnego Instrumentu na rzecz wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych.

Z Brukseli Łukasz Osiński - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum