Jelenia Góra: nowoczesny sprzęt ratuje zawałowców i noworodki

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 23 października 2009 13:52

Do Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze trafi wkrótce nowoczesny sprzęt m.in. ratujący osoby zawałem serca. otce wzbogacił się o nowoczesny sprzęt. Trafił on na oddziały kardiologiczny, onkologiczny i noworodkowy.

Dr Leszek Bystryk, ordynator oddziału kardiologicznego z radością chwali się rozpoczęciem przeprowadzania nowatorskich na Dolnym Śląsku zabiegów śródnaczyniowej ultrasonografii, która u niektórych chorych pozwala na bardzo precyzyjne określenie dalszego sposobu leczenia.

Na tym oddziale nowoczesny sprzęt wraz z modernizacją pomieszczeń kosztował 3 mln zł, a pieniądze dał dolnośląski Urząd Marszałkowski. Lepiej i szybciej będą leczeni także chorzy z nowotworami. Urządzenie nowego oddziału onkologicznego kosztowało ponad 11 mln zł. Pieniądze również przekazał samorząd województwa. To ogromne udogodnienie dla chorych, bo wcześniej musieli jeździć do Wrocławia. Teraz na miejscu mogą liczyć na badania kliniczne i programy terapeutyczne przy stosowaniu chemioterapii.

O nowoczesny sprzęt wzbogacił się także oddział noworodków. Do Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego trafiły właśnie urządzenia warte 520 tys. zł. To m.in. inkubator, kardiomonitory, respirator, aparat do resuscytacji noworodka oraz aparaty do fototerapii.

Z kolei oddział położniczy zyskał pięć urządzeń do badań płodu. Stanisław Woźniak, dyrektor jeleniogórskiego szpitala przyznaje, że rocznie rodzi się u ich szpitalu 1500 dzieci i co trzecie wymaga leczenia na oddziale neonatologicznym

Urząd marszałkowski planuje stworzenie ośrodków szybkiej diagnostyki noworodków i kobiet w ciąży. Wicemarszałek Jerzy Łużniak zapowiada, że na opiekę nad noworodkami urząd przeznaczy około 6 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum