Japonia: stworzono hybrydową kończynę dla niepełnosprawnych

Autor: TVN24, Daily Telegraph/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2009 16:41

Japońscy naukowcy stworzyli kierowany myślami funkcjonalny kostium wspomagający ludzkie ruchy - informuje TVN24.pl za gazetą Daily Telegraph.

Praca nad prototypem trwała 14 lat. Strój nosi nazwę HAL – Hybrid Assistive Limb, czyli Hybrydowa Kończyna Wspomagająca. Został on stworzony przez korporację Cyberdyne w Japonii i – jak wyjaśniają jego twórcy – „zwiększa możliwości ludzkiego ciała.” Ma pomagać ludziom, którzy mają trudności z chodzeniem.

HAL waży 23 kg i zbudowany jest z mechanicznych kończyn, plecaka z zasilaniem oraz systemu komputerowego. Przyczepia się go do ciała, a kontroluje za pomocą myśli.

Gdy człowiek zamierza się poruszyć, jego mózg wysyła sygnały nerwowe do mięśni, które można wykryć na powierzchni skóry. Strój jest w stanie zidentyfikować ślady pozostawione przez te sygnały dzięki czujnikom podłączonym do skóry, co rozpoczyna kolejną reakcję.

Sensory wysyłają informacje do jednostki energetycznej mechanicznego kostiumu, który następnie wykonuje identyczne ruchy jak właściciel. Zależnie od wersji noszonego stroju, pomnaża on siłę użytkownika od dwóch do dziesięciu razy.

HAL pomaga także w wykonywaniu codziennych czynności – wstawaniu z krzesła, chodzeniu, wchodzeniu na schody oraz podnoszeniu ciężkich przedmiotów.

Osoby niepełnosprawne już mogą wynająć kombinezon za 220 tysięcy jenów (ok. 7 tys. zł) za miesiąc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum