PAP/Rynek Zdrowia | 04-10-2019 09:31

Innowacyjny tomograf J-PET zaprezentowano w Krakowie

J-PET - pozytonowy tomograf emisyjny zaprojektowany i wykonany w Zakładzie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim zaprezentowano w Krakowie. Urządzenie różni się znacząco od tradycyjnych tomografów PET.

Tomograf w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Fot. Materiały prasowe Siemens Healthineers (zdjęcie ilustracyjne)

"Użycie detektorów polimerowych, które są kilkudziesięciokrotnie tańsze niż tradycyjnie używane detektory nieorganiczne, w połączeniu z w pełni cyfrową elektroniką pozawalają na stworzenie modularnego i kompaktowego tomografu. Unikalny sposób zbierania informacji o miejscu koincydencji w oparciu o dokładny czas rejestracji fotonów emitowanych z ciała pacjenta, pozwala na wykorzystanie zupełnie nowych metod obrazowania pacjenta opartych na rozpadach wielofotonowych, które nie były dotychczas nigdzie wykorzystywane" - czytamy w komunikacie prasowym przesłanym przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

Po latach prac - stwierdzają autorzy komunikatu - można mówić o wielkim sukcesie całego zespołu inżynierów, lekarzy i naukowców. Wśród nich znaleźli się również pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Profesor Wojciech Wiślicki, dyrektor Departamentu Badań Układów Złożonych NCBJ wyjaśnia, że Centrum Informatyczne Świerk opracowało oprogramowanie do analizy i symulacji danych przeznaczone dla J-PET. - Symulacje pozwoliły na ocenę urządzenia zgodnie ze standardami NEMA (National Electrical Manufacturers Association - NEMA) dla urządzeń diagnostycznych - dodaje.

- Nasz zespół opracował również metody rekonstrukcji sygnałów w systemie akwizycji danych oraz rekonstrukcji obrazu ciała pacjenta - dodaje dr inż. Wojciech Krzemień. - Rekonstrukcja wykonywana jest trzema sposobami, dzięki czemu uzyskuje się rozdzielczość obrazu lepszą niż 1 cm - podkreśla.

Więcej o projekcie na stronie UJ: http://koza.if.uj.edu.pl/pet/

Czytaj: naukawpolsce.pap.pl