Hiszpania: wideotransmisja z zabiegu przy użyciu polskiego robota kardiochirurgicznego

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 27 października 2009 13:19

Demonstracyjny zabieg na świńskim sercu - wykonany w Zabrzu za pomocą polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart - mogli zobaczyć na żywo uczestnicy konferencji chirurgicznej w Cáceres (Hiszpania).

Pokaz odbył się podczas 2nd Medical Engineering Meeting in Minimally Invasive Surgery (MEMeet, 23-24 października) – informuje w komunikacie prasowym operator telekomunikacyjny Exatel, który zapewnił transmisję wideo z  Instytutu Protez Serca w Zabrzu.

Przypomnijmy, że robot Robin Heart opracowany został przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii (FRK).   Transmisja była pierwszym tego typu projektem, służącym wymianie doświadczeń pomiędzy instytutami badawczymi w Europie w zakresie robotyki i mechatronicznych narzędzi chirurgicznych, a także metod szkolenia chirurgów poprzez demonstrację przygotowanych modeli i prototypów robotów.

Zabieg, który potrwał ok. 1 godziny, odbył się w wirtualnej sali operacyjnej wykorzystywanej do planowania operacji i stosowania w niej robotów do wybranych operacji chirurgicznych na odległość.

W konferencji MEMeet 2009 wzięło udział wielu wybitnych gości ze świata nauki m.in. Richard Satava – pionier robotyki medycznej z USA, doradca w kwestii wielu projektów prowadzonych przez Pentagon i NASA oraz Zbigniew Nawrat – dyrektor Instytutu Protez Serca, szef zespołu pracującego nad robotem Robin Heart.

Gospodarzem przedsięwzięcia po stronie polskiej w Zabrzu, było Laboratorium Biocybernetyki IPS FRK, na czele z Pawłem Kostką, kierującym zespołem powołanym do pracy nad robotem chirurgicznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum