Grodzisk Mazowiecki: w sieci życia

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 09:45

W Specjalistyczny Szpitalu Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim wdrożono system telemedycyny ratunkowej LIFENET.

Zapis wykonanego przez zespół karetki pogotowia 12-odprowadzeniowego EKG jest przekazywany za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego w defibrylator modemu do Medycznej Stacji Odbiorczej...

Medyczna Stacja Odbiorcza, znajdująca się w Pracowni Hemodynamiki, będzie służyć mieszkańcom trzech powiatów woj. mazowieckiego.
System LIFENET pomaga w przedszpitalnym diagnozowaniu zaostrzonych stanów choroby wieńcowej. Składa się z części nadawczej:
• defibrylatora-monitora Lifepak 12 (lub jego następcy monitora-defibrylatora Lifepak 15) z modułem do teletransmisji oraz
• części odbiorczej: komputera z oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.

Zapis wykonanego przez zespół karetki pogotowia 12-odprowadzeniowego EKG jest przekazywany za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego w defibrylator modemu do Medycznej Stacji Odbiorczej. Pełniący dyżur w pracowni hemodynamiki kardiolog analizuje otrzymane zapisy i konsultując się z ekipą ratowniczą przez telefon, wytycza dalszą ścieżkę  postępowania z chorym. Rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzenie czasu i bezpośredni transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym.

Nowa Medyczna Stacja Odbiorcza, znajdująca się w Pracowni Hemodynamiki Specjalistycznego Szpitala Zachodniego będzie służyć mieszkańcom powiatów:
• sochaczewskiego,
• warszawskiego zachodniego,
• pruszkowskiego.

– Do Stacji mogą aktualnie transmitować trzy karetki z Sochaczewa i jeden defibrylator Lifepak 12 znajdujący się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, również w Sochaczewie – mówi Andrzej Kosik, ekspert ds. telemedycyny z Physio-Control, działu firmy Medtronic Poland. – W najbliższym czasie nastąpi dalsza rozbudowa systemu telemedycyny, po której wynik badania EKG transmitować będą mogły dodatkowo trzy karetki z miejscowości Błonie, dwie z Pruszkowa oraz Izby Przyjęć z dwóch pruszkowskich szpitali.

Sieć Życia LIFENET działa już  niemal we wszystkich województwach. W Polsce w trybie całodobowym pracuje ponad 40 medycznych stacji odbiorczych; najwięcej na Mazowszu i w Śląskiem. Od 2004 roku do dzisiaj przeprowadzono ponad 15 tys. transmisji badań EKG.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum