Grajewo: 3,4 mln zł z UE na pracownię angiografii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2018 17:07

3,4 mln zł z UE dostanie Szpital Ogólny w Grajewie (Podlaskie) na pracownię angiografii cyfrowej w oddziale internistyczno-kardiologicznym - zdecydował we wtorek (16 stycznia) zarząd województwa podlaskiego.

Fot. archiwum

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego RPO województwa na lata 2014-2020 z puli na inwestycje w infrastrukturę w ochronie zdrowia.

Jak poinformował urząd marszałkowski, pieniądze w grajewskim szpitalu będą przeznaczone na zakup "systemu angiografii cyfrowej i niezbędnego wyposażenia" oraz zakup aparatu USG Dopplera do poradni chirurgii ogólnej. Do tej inwestycji będą też dostosowane pomieszczenia.

Cała inwestycja ma kosztować ok. 4 mln zł. Szpital dołoży do niej brakujące środki z własnego budżetu - powiedział PAP dyrektor szpitala ogólnego w Grajewie Grzegorz Dembski.

Dyrektor dodał, że grajewski szpital będzie prawdopodobnie pierwszym szpitalem powiatowym w regionie, który będzie miał taką pracownię i sam ją prowadził, a nie korzystał z oferty np. podmiotu prywatnego.

Dembski podkreślił, że inwestycja - zanim zdobyła dofinansowanie - zgodnie z wymogami i procedurami była pozytywnie oceniona w tzw. systemie IOWISZ, czyli Instrumencie Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, który pomaga w ocenie celowości planowanych inwestycji w opiece zdrowotnej. Mówił, że były też rozmowy z NFZ ws. finansowania badań.

Dzięki nowej pracowni, pacjenci np. po zawale serca, nie będą musieli być wożeni na badania do innych ośrodków. Grzegorz Dembski podkreśla, że poprawi to bezpieczeństwo leczenia chorych. Szpital chce dalej rozwijać kardiologię. Rocznie na tym oddziale leczy m.in. ok. stu pacjentów z zawałami.

Szpital czeka teraz na podpisanie umowy ws. dotacji. Grzegorz Dembski powiedział, że liczy na to, iż z nowej pracowni pacjenci będą mogli korzystać od 2019 r.

Urząd marszałkowski poinformował, że dotychczas z RPO na inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia w województwie dotacje przyznano - razem z Grajewem - pięciu szpitalom. Mają one zrealizować z nich inwestycje w konkretnych dziedzinach jak: leczenie chorób układu krążenia, raka, chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowego oraz chorób psychicznych.

Dotacje przyznano wcześniej szpitalom wojewódzkim w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oaz szpitalowi w Hajnówce. Łącznie przyznano im 26,8 mln zł dotacji z RPO.

31 stycznia ruszy kolejny konkurs, w którym będzie można zdobyć dotacje na inwestycje w takich dziedzinach jak np.: ginekologia, położnictwo, neonatologia czy pediatria. Przeznaczono na ten cel 20 mln zł. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum