Gowin: w Zabrzu rusza produkcja unikatowych respiratorów; będzie można podłączyć dwie osoby

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2020 15:42

W Instytucie Technik i Aparatury Medycznej w Zabrzu rozpoczyna się produkcja unikatowych respiratorów, do których można podłączyć dwóch chorych jednocześnie - poinformował na Twitterze w piątek, 19 marca (godz. 11.00) Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów i minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Fot. Shutterstock

Minister podkreślił też, że ITiAM będący częścią Sieci Badawczej Łukasiewicza, która skupia 36 instytutów w całej Polsce i blisko 8 tys. pracowników, świadczy usługi badawcze dla przemysłu.

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicza, zaznaczył na Twitterze (19 marca godz. 15.05) że produkcja nowych respiratorów nie byłaby możliwa, gdyby nie wiedza autora projektu Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN.

Na stronie internetowej PAN czytamy, że opracowany przez IBiIB projekt urządzenia, pozwala na kontrolę podawania leków inhalacyjnych do wybranego, chorego płuca. Zwiększa precyzję leczenia co może ograniczyć negatywne skutki uboczne oddziaływania leków na zdrową tkankę, a ponadto można go wykorzystać do jednoczesnej wentylacji płuc dwóch pacjentów, przy użyciu tylko jednego respiratora. Ma to wielkie znaczenie w czasie klęsk żywiołowych czy działań wojennych, kiedy w krótkim czasie należy udzielić pomocy dużej grupie poszkodowanych.

Co więcej, szacunkowy koszt projektowanego urządzenia ma być kilkukrotnie niższy niż cena rynkowa respiratora.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum