Gorzów Wlkp.: umowa na zakup sprzętu dla ośrodka radioterapii podpisana

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2018 08:25

Prawie 27 mln zł będzie kosztowało medyczne wyposażenie Ośrodka Radioterapii w Gorzowie. W piątek (15 czerwca) władze lecznicy podpisały umowę z dostawcą urządzeń - poinformowała rzecznik gorzowskiego szpitala wojewódzkiego Agnieszka Wiśniewska.

Umowa podpisana 15 czerwca obejmuje zakup m.in. dwóch nowoczesnych akceleratorów liniowych i tomografu komputerowego z opcją wirtualnej symulacji do planowania radioterapii. Fot. Shutterstock

Umowa obejmuje zakup dwóch nowoczesnych akceleratorów liniowych, tomografu komputerowego z opcją wirtualnej symulacji do planowania radioterapii, systemu komputerowego do konturowania i dozymetrii, zestawu unieruchomień i wyposażenia modelarni.

- Zakup w 85 proc. będzie dofinansowany z krajowego Program Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - dodała Wiśniewska.

Najważniejszymi elementami wyposażenia ośrodka radioterapii będą akceleratory liniowe służące do generowania promieniowania jonizującego wykorzystywanego w zwalczaniu komórek nowotworowych. Gorzowski szpital kupił je od amerykańskiej firmy Varian Medical Systems. Zgodnie z umową akceleratory mają być zamontowane do 28 listopada 2018 r.

- Dostawa samego sprzętu ma się odbyć między 5 a 20 sierpnia br. Później rozpocznie się montaż i pomiary niezbędne do uruchomienia urządzenia i przyjmowania pacjentów - poinformował prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch.

Ośrodek radioterapii w Gorzowie ma rozpocząć działalność na przełomie 2018 i 2019 r. Powstaje przy głównym kompleksie szpitalnym przy ul. Dekerta. Budowa głównego budynku przebiega zgodnie z planem. W marcu zawieszono na nim wiechę. Gotowe są już tzw. bunkry, czyli pomieszczenia, gdzie będą się znajdowały akceleratory.

Ośrodek skupi wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. onkologiczną, onkohematologiczną i ginekologii onkologicznej. Jego sercem będą dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pracownia planowania radioterapii i pracownia fizyki medycznej. W ośrodku znajdzie się także miejsce dla oddziału onkologii klinicznej i hostelu dla osób, u których można zastosować terapie w trybie ambulatoryjnym. W budynku o pow. ponad 5 tys. m kw. każdego roku będzie leczonych około 1000 osób.

To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji medycznych na północy województwa lubuskiego. O budowę ośrodka radioterapii gorzowski szpital starał się przez siedem lat.

W Lubuskiem zapadalność na choroby nowotworowe jest wysoka, a brak akceleratorów na północy województwa powoduje, że mieszkańcy tej części regionu muszą na leczenie dojeżdżać wiele kilometrów do Poznania, Szczecina, Wrocławia lub Zielonej Góry.

Inwestycja jest warta w sumie 65 mln zł i współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, budżetu województwa i funduszy UE będących w dyspozycji rządu.

Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2017 r. Wykonawcą części budowlanej inwestycji jest firma Alstal z Jacewa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum