Gorzów Wlkp.: tomograf komputerowy zainstalowany w kontenerze medycznym przy szpitalu

Autor: IBX/ Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2020 21:24

GE Healthcare we współpracy z firmą JMP Medical dostarczyło do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim nowoczesny kontener medyczny, w którym zainstalowano 128-warstwowy tomograf komputerowy.

Gorzów Wlkp.: tomograf komputerowy zainstalowany w kontenerze medycznym przy szpitalu
Urządzenie pozwoli zwiększyć potencjał diagnostyczny placówki Fot. materiały prasowe

Urządzenie to pozwoli zwiększyć potencjał diagnostyczny placówki. Dzięki innowacyjnym technologiom, które wchodzą w skład wyposażenia nowego aparatu TK, szpital zapewni najwyższy poziom diagnostyki obrazowej pacjentom, u których wymagane jest wykonanie wielu skanów lub ich częste powtarzanie.

Tomograf zainstalowany w zewnętrznym kontenerze został wyposażony w zaawansowane oprogramowanie, pomagające w diagnostyce pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Oprogramowanie Lung VCAR oraz Thoracic VCAR to kluczowe zautomatyzowane aplikacje, dzięki którym lekarze radiolodzy w precyzyjny i szybki sposób są w stanie ocenić zmiany chorobowe w płucach, a tym samym potwierdzić lub wykluczyć zmiany, wskazujące na zakażenie COVID-19.

Tomograf Revolution EVO wyposażono także w technologie umożliwiające sprawne zarządzanie dawką promieniowania oraz poprawienie wykrywalności zmian o niskim kontraście, co oznacza, że sprawdzi się on w przypadku konieczności kilkukrotnego wykonania badania.

Produkcja sprzętu oraz budowa kontenera odbywały się równolegle. Następnie, po dostarczeniu modułu na miejsce docelowe, przeprowadzono instalację i kalibrację tomografu. Pracownia została przygotowana i wyposażona w taki sposób, by zapewnić komfortowe warunki dla pacjentów, a także odpowiednie środowisko pracy dla personelu medycznego. Na jednej ze ścian zamontowano grafikę przedstawiającą panoramę Gorzowa z widokiem na Wartę, a na suficie znalazła się pomagająca uspokoić pacjenta iluminacja, imitująca błękitne niebo. Pomieszczenie wyposażono także w mechaniczną wentylację i klimatyzację oraz węzeł sanitarny z toaletami. ​​

Generalnym wykonawcą projektu była firma JMP Medical

- Pracownia zlokalizowana przy gorzowskim szpitalu jest w pełni funkcjonalna i zapewnia komfort pacjentom oraz personelowi. Ponadto, umieszczenie tomografu komputerowego w zewnętrznym module gwarantuje w okresie pandemii najwyższy poziom bezpieczeństwa dla osób pozostających w placówce i do niej przybywających. Rozwiązanie to pozwala także w krótkim czasie zwiększyć liczbę badań - do uruchomienia zewnętrznej pracowni wystarczy jedynie energia elektryczna, a rozpoczęcie rutynowej pracy możliwe jest już po kilku godzinach od dostarczenia modułu na miejsce docelowe - mówi Michał Pigłas, Prezes JMP Medical.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum