MAK/Rynek Zdrowia | 30-09-2019 08:01

Gorzów Wlkp.: eksperci rozmawiali o stosowaniu ultrasonografii kontrastowej

Ultrasonografia kontrastowa (CEUS) może znaleźć zastosowanie w każdej dziedzinie medycyny, jest metodą skuteczną i bezpieczną dla pacjenta. Zdaniem specjalistów żadna inna nowa technologia w tak rewolucyjnym stopniu nie zmieniła możliwości ultrasonografii jak ultrasonografia kontrastowa.

Gorzowskiej konferencji towarzysztły zajęcia praktyczne; FOT. WSzW w Gorzowie Wielkopolskim

To tylko niektóre z wniosków po pierwszej w Polsce konferencji w całości poświęconej ultrasonografii kontrastowej zorganizowanej przez Oddział Gorzowski Towarzystwa Internistów Polskich wspólnie z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolski.

- Ultrasonografia kontrastowa (CEUS) jest skuteczna m.in. w różnicowaniu zmian łagodnych i złośliwych w wątrobie, ocenie stopnia refluksu pęcherzowo- moczowodowego, jako alternatywa dla rentgenowskiej cystouretrografii mikcyjnej u dzieci, ocenie szczelności zespoleń naczyniowych, czy w ocenie niestabilności blaszek miażdżycowych, w stanach nagłych pozwala szybko potwierdzić krwawienia do jam ciała i zmiany pourazowe narządów jak pękniecie śledziony czy wątroby - wyliczają organizatorzy konferencji w informacji prasowej.

- To metoda, która z powodzeniem może zastąpić tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a także często i biopsję. Charakter wzmacniania zmienionego chorobowo narządu jest na tyle charakterystyczny, że właściwie krótko po badaniu możemy powiedzieć pacjentowi, czy sprawa jest poważna, czy też, że to jest zmiana, z którą można żyć i nic z tym nie trzeba robić, oszczędzając pacjentowi badań tomografem komputerowym czy rezonansem magnetycznym - mówi lek. med. Roman Kołodziejczak - pomysłodawca konferencji, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii, Gastroenterologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim i prezes Oddziału Gorzowskiego Towarzystwa Internistów Polskich.

W spotkanie uczestniczyli m.in. interniści, pediatrzy, radiolodzy i przedstawiciele innych dziedzin medycyny. - Do sukcesu konferencji przyczynili się także nasi pacjenci, którzy zgodzili się, aby ich zaplanowane badania odbyły się właśnie w dniu konferencji i z udziałem szkolących się lekarzy. Dziękujemy naszym chorym, a przeprowadzone zajęcia praktyczne dodały nie tylko szczególną wartość szkoleniową, ale też pozwoliły na ustalenie dalszego postępowania medycznego - dodaje dr Kołodziejczak.

- Mam nadzieję, że ta konferencja będzie jednym z tych ziaren, które zaczęliśmy od jakiegoś czasu wspólnie z ekspertami w Polsce siać. Mocno wierzę w to, że zakiełkuje i ultrasonografia kontrastowa w Polsce znajdzie należne jej miejsce - powiedział Tomasz Kniewski, przedstawiciel firmy Bracco, dostawcy środków kontrastujących.