Gliwice: nowy tomograf spektralny w CO umożliwi czulszą i szerszą diagnostykę
Centrum Onkologii w Gliwicach otrzymało tomograf spektralny IQon Spectral. Wysokiej klasy urządzenie umożliwia lepszą niż dotychczas charakterystykę i wizualizację tkanek i tym samym łatwiejsze zauważanie zmian patologicznych, także nowotworowych.

Jak wyjaśniła prof. Barbara Bobek-Billewicz z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach, system spektralnej tomografii komputerowej daje możliwości lepszej analizy obrazów tomografii komputerowej i uzyskania dodatkowych informacji na temat tkanek.
- Pewne procesy patologiczne, w tym nowotwory, możemy zobaczyć łatwiej, więc jest mniejsze ryzyko, że te zmiany zostaną niezauważone. Dzięki temu systemowi uzyskujemy więcej informacji i mamy nadzieję, że przełożą się one również na lepsze leczenie, nie tylko na diagnostykę - zaznaczyła.
Tomograf IQon Spectral firmy Philips, oprócz konwencjonalnego obrazu tomografii komputerowej, pozwala jednocześnie na uzyskanie danych spektralnych, takich jak wysoko i niskoenergetyczne obrazy monochromatyczne, mapy jodowe, rozkład struktur tkanek według liczby atomowej czy wirtualne mapy bezkontrastowe. Dane te pozyskiwane są automatycznie podczas standardowego badania.
Umożliwia to natychmiastowy dostęp do poszerzonej diagnostyki, pozwalając oszczędzić czas potrzebny na postawienie skutecznej diagnozy. Tomograf zapewnia stały dostęp do danych spektralnych, co pozwala na uniknięcie przeprowadzenia ponownych badań, czyli generowania dodatkowej dawki promieniowania dla pacjenta.
Dodatkowo system wyposażony jest w modelowy rekonstruktor iteracyjny IMR, który pozwala na uzyskanie obrazów pozbawionych szumów, przy zachowaniu najlepszej rozdzielczości. Ma to szczególne znaczenie dla obrazowania organów miąższowych, gdzie różnice w gęstości tkanki zdrowej i zmian nowotworowych są bardzo niewielkie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)